W obecnych czasach, przedsiębiorcy dosyć często rozszerzają obszar działania swojej działalności gospodarczej i wykraczają poza granice kraju. Podatek VAT nie jest tylko polskim wymysłem, a działa w ucywilizowanych krajach i tym samym dokonując transakcji zagranicznych, także trzeba się z niego rozliczyć. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowidzieć się więcej w temacie: Rozliczenia VAT w Unii Europejskiej.

Przeczytaj o: Czy jest możliwa rejestracja do VAT z datą wsteczną?

Rozliczenia VAT w Unii Europejskiej jak założyć działalność

Rejestracja i deklaracje VAT-EU

Przed rozpoczęciem współpracy z zagranicznymi kontrahentami, przedsiębiorca musi zarejestrować się jako podatnik VAT-EU. Dokonuje się tego poprzez deklarację VAT-R, uzupełniając ostatnią jej część poświęconą transakcjom w Unii Europejskiej. Do tej rejestracji zobowiązani są zarówno czynni podatnicy VAT jak zwolnieni z tego podatku (wypełnienie formularza nie zmienia tego faktu). Po zarejestrowaniu, podatnik otrzyma numer identyfikacyjny NIP-UE, który w rzeczywistości jest nadanym już numerem NIP. W tym przypadku należy dodać skrót kraju i każdy NIP-UE będzie zaczynał się od skrótu PL. I ten numer będzie musiał znajdować się na każdej otrzymanej i wystawionej fakturze. Po zarejestrowaniu się w VAT-UE należy w każdym miesiącu złożyć deklarację VAT-UE. Niestety nie ma możliwości składania kwartalnych deklaracji. Dodatkowo, trzeba składać je tylko w formie elektronicznej, wysyłając do odpowiedniego urzędu skarbowego do 25. dnia następującego po tym, w którym wykonano transakcję. Oprócz tego nie ma obowiązku składania deklaracji zerowych, czyli jeśli w danym miesiącu przedsiębiorca nie dokonał transakcji. Jednakże trzeba pamiętać, że po 3 miesiącach nie składania deklaracji, przedsiębiorca zostanie wykreślony z rejestru.

Rozliczenia VAT w Unii Europejskiej jak założyć działalność

Rozliczenia VAT w Unii Europejskiej – Różne stawki podatku VAT

Największą trudnością w rozliczaniu z podatku VAT mogą być różne stawki podatku. Dany towar lub usługa w każdym kraju może by opodatkowana inną stawką. Polski przedsiębiorca opłaca VAT w Polsce, jeśli zakupił towar z innego kraju lub importuje towaru i usługi. W sytuacji, gdy eksportuje się do innego kraju UE, to fakturę należy wystawić ze stawką podatku VAT 0%. Z kolei nabywca opłaci podatek odpowiedniej wysokości w urzędzie skarbowym mieszczącym się w jego kraju.

Czytaj  Czy faktura wystawiana z góry może być zaliczkowa?

W przypadku zarówno zakupu towarów oraz usług na terenie Unii Europejskiej, podatek naliczony staje się jednocześnie podatkiem należnym. A zatem należy rozliczyć VAT od sprzedaży (w kraju nabywcy), a także od zakupu. Przedsiębiorcy będący płatnikami VAT muszą transakcję umieścić w rejestrze sprzedaży oraz zakupów. A na właściwe rozliczenie VAT pozwalają dokumenty wewnętrzne, które muszą zawierać wszystkie potrzebne dane. Będzie to:

  • data wystawienia,
  • data dostawy towarów lub wykonania usług,
  • kolejny numer w serii tego samego typu dokumentów w księgach firmy,
  • strony uczestniczące w transakcji,
  • opis towaru lub usługi,
  • stawka i wartość VAT,
  • Informacja o kursie przeliczeniowym.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie są metody rozliczania podatku VAT?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *