Zdecydowana większość działalności gospodarczych w kraju to firmy jednoosobowe. Podczas prowadzenia takiej firmy niekiedy nadchodzi konieczność, aby zatrudnić pracownika, niekiedy posiadającego konkretne kwalifikacje. W jaki sposób znaleźć odpowiedniego kandydata? Przeczytaj artykuły do końca, aby uzyskać informacje, jak skutecznie rekrutować pracowników.

Przeczytaj o: Jakie są różnice między umową zlecenia a o dzieło?

Umowa o pracę – najważniejsze informacje

Jak skutecznie rekrutować pracowników jak założyć działalność

Sprofiluj kandydata

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić podczas chęci zatrudnienia pracownika, jest stworzenie opisu idealnego kandydata. Należy zastanowić się jakie cechy, umiejętności, wykształcenie oraz doświadczenie będzie miało znaczenie oraz będzie potrzebne podczas pracy na wskazanym stanowisku. Profilując kandydata dobrze jest skoncentrować się tylko na rzeczywiście potrzebnych cechach i kwalifikacjach. Określając to, na czym najbardziej zależy spowoduje, że lepiej dopasowani kandydaci będą odpowiadać na głoszenie dotyczące pracy.

Napisz starannie ogłoszenie

Umieszczone ogłoszenie o zatrudnienie pracownika powinno składać się ze wszystkich potrzebnych informacji. Bardzo dobrze jest, gdy opisuje się i wskazuje jakie obowiązki będzie posiadał pracownik, czyli poda się więcej niż określenie samego stanowiska. To samo dotyczy wskazania miejsca pracy. Są to dodatkowe, ważne dla kandydata informacje. Polecane jest także, aby wymagania pracodawcy były podzielone na “konieczne” oraz “mile widziane”. Dużą pomocą będzie umieszczenie w ogłoszeniu wysokości wynagrodzenia. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, gdy nie nastąpi do podpisania umowy z powodu innego oczekiwania finansowania.

Jak skutecznie rekrutować pracowników jak założyć działalność

Jak skutecznie rekrutować pracowników? – Reaguj szybko na kandydatów

Otrzymując odpowiedzi na umieszczone ogłoszenie, warto zadbać o dobry czas zareagowania. Oznacza to, że dobrze jest w miarę szybko kontaktować się z chętnym na podjęcie konkretnej pracy, aby umówić się na spotkanie rekrutacyjne oraz poinformować o statusie rekrutacji. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, że wybrany kandydat otrzymał pracę w innej, konkurencyjnej firmie.

Czytaj  Zasiłek macierzyński a własna działalność gospodarcza

Rozmawiaj i zadawaj pytania

Najważniejszym etapem poszukiwań pracownika jest rozmowa rekrutacyjna, czyli spotkanie z kandydatem. Przed spotkaniem należy się przygotować i zastanowić się nad pytaniami jakie będzie chciało się zadawać. Najlepiej jest unikać zadawania pytań zamkniętych, na które można odpowiedzieć samym “tak” lub “nie”. Można przytoczyć jakąś sytuację oraz zapytać “co by pan zrobił, gdyby…”. Podczas przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej należy umożliwić kandydatowi na zadanie własnych pytań.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czym jest procedura AML?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *