Z terminem WIBOR spotkały się osoby posiadające kredyt hipotetyczny. Konkretniej mówiąc jest to istotny wskaźnik, który wpływa na wysokość raty kredytu. Jak łatwo się domyśleć jego wysokość jest zmienna i tym samym może on wzrosnąć lub spaść. Tym samym spowoduje, że kwota raty może ulec podwyższeniu lub zniżeniu. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się co to jest WIBOR i jak się go ustala.

 Co to jest WIBOR i jak się go ustala jak założyć działalność

Co to jest WIBOR?

WIBOR jest skrótem od Warsaw Interbank Offered Rate. Jego zadaniem jest wskazywanie wysokości oprocentowania na polskim rynku międzybankowym. Według tej stopy procentowej banki udzielają sobie wzajemnie pożyczek. Z kolei wysokość oprocentowania udzielanych pożyczek wpływa na ustalenie wysokości oprocentowania zarówno dla kredytów hipotecznych oraz gotówkowych. Oprócz tego, wysokość stawki WIBOR rzutuje na określenie rat leasingu z opodatkowaniem zmiennym. Dodatkowo taki wpływa na wartość obligacji skarbowych i korporacyjnych.

Kiedy ustala się WIBOR?

Wartość stopy WIBOR ustalana jest każdego roboczego dnia o godzinie 11. Oznacza to, że ma prawo do wielu wahań, choć banki podają stawki oprocentowania w ujęciu rocznym.

Jak ustala się WIBOR?

Proces określania wysokości WIBOR nazywa się fixingiem WIBOR. Aby ją określić największe polskie banki określają wartość stopy oprocentowania, które zachęcają banki do udzielania pożyczki innemu bankowi. Do wyznaczenia stopy WIBOR banki składają oferty. Z nich odrzucane są dwie skrajne, czyli największa i najmniejsza. Z pozostałych wylicza się średnią arytmetyczną i otrzymuje się WIBOR.

 Co to jest WIBOR i jak się go ustala jak założyć działalność

WIBOR i kilka stóp procentowych

WIBOR to nie jedna stopa procentowa, a kilka różnych. Każdego dnia wylicza się każdą z nich, jednakże każda z nich dotyczy innego okresu, kiedy trwa. Wynika to z faktu, że banki udzielając sobie wzajemnie pożyczek, robią to na różny czas. Może to być na jeden dzień, tydzień, dwa tygodnie, a także na kilka miesięcy, czyli na jeden, trzy, sześć, dziewięć lub dwanaście. Powoduje to, że WIBOR widnieje z oznaczeniami, które wskazują okres, na jaki pożyczono pieniądze.

Czytaj  Kredyt hipoteczny dla firmy - co to jest i na czym polega?

A zatem można wyróżnić WIBOR:

  • ON — depozyt udzielany na jeden dzień, od dzisiaj do jutra,
  • TN — depozyt udzielany na jeden dzień, od jutra na jeden dzień,
  • 1T — depozyt udzielany na jeden tydzień,
  • 2T — depozyt udzielany na dwa tygodnie,
  • 1M — depozyt udzielany na miesiąc,
  • 3M — depozyt udzielany na trzy miesiące,
  • 6M — depozyt udzielany na pół roku,
  • 9M — depozyt udzielany na dziewięć miesięcy,
  • 12M — depozyt udzielany na rok.

Przeczytaj o: Błędna stawka na fakturze a odliczenie VAT

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Rodzaje kredytów: kredyt konsolidacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *