Czym jest ulga konsolidacyjna? Celem tej ulgi jest zachęcanie firm do nabywania innych spółek. Ma to pobudzić rynek. Ulga będzie polegała na tym, że podstawę opodatkowania będziemy mogli obniżyć o wydatki na nabycie udziałów bądź akcji innego podmiotu. Podmiot ten musi rzecz jasna posiadać osobowość prawną.
Podstawę opodatkowania możemy obniżyć do wysokości przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Co to oznacza w praktyce ? Skorzystanie z tej ulgi spowoduje, że przedsiębiorstwo nie poniesie straty na działalności operacyjnej. Należy zauważyć, że w roku podatkowym nie będziemy mogli wykorzystać więcej niż 250.000 złotych.
W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu. – Czym jest ulga IPO ? – Nowy Ład
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Kiedy można skorzystać z ulgi – konsolidacyjnej
- Spółka nabywająca musi uzyskiwać przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych
- Spółka nabywana musi mieć swoją siedzibę w Polsce. Może mieć także inne państwo z którym polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
- Ponad to podatnik oraz spółka nabywana muszą prowadzić działalności tożsame Ulga konsolidacyjna będzie przysługiwała także w przypadku gdy działalność podmiotu, którego udziały chce nabyć podatnik, możemy uznać za działalność wspierającą. Jest tylko jeden warunek, nie może być to działalność finansowa. Działalność, o której mówimy podatnik musi prowadzić co najmniej przez 24 miesiące przed nabyciem udziałów w spółce. Podmioty nie mogą być wcześniej ze sobą powiązane
- Przede wszystkim w jednej translacji podatnik nabywa bezwzględną większość praw głosu
Czym jest ulga konsolidacyjna? – Nowy Ład – jak to wygląda w praktyce
Możemy tutaj mówić na przykład o spółkach produkcyjnych i dystrybucyjnych. Innym przykładem może być spółka która kupuje surowce i spółce która dystrybuuje gotowe wyroby. Nie mogą być to zatem spółki działające w różnych branżach. “Wydatki na nabycie” to nie jest wartość nabywanych udziałów bądź akcji. Mówimy tu o wszystkich innych kosztach związanych z transakcją. Przykładem mogą być opłaty sądowe i skarbowe oraz opłaty notarialne.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork