Blokada konta firmowego – co zrobić ? – Konto firmowe to dla przedsiębiorcy podstawowa rzecz. Bez niego właściwie nie da się funkcjonować w obrocie gospodarczym. Czasem, gdy sytuacja finansowa jest zła i nie spłacasz swoich zobowiązań w terminie komornik niestety może zająć twoje konto firmowe. Jednak komornik nie jest jedyną instytucją uprawnioną do zajęcia konta firmowego. Kto oprócz niego może to zrobić?
- bank
- szef Krajowej Administracji Skarbowej,
- naczelnik urzędu skarbowego,
- dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- właściwy organ gminy o statusie miasta,
- jednostka terytorialna,
- Izba Celna,
- prokuratura.
Blokada konta firmowego – co oznacza w praktyce ?
Nie będziesz mógł podjąć pieniędzy z kont firmowych. Do zajęcia konta firmowego dochodzi na podstawie tytułu egzekucyjnego. Oznacza on, że wierzyciel zdecydował się wnieść sprawę do sądu. Sąd wydał nakaz zapłaty wierzytelności wraz z odsetkami i powstałymi kosztami sądowymi. Jeśli nie uregulujesz należności w terminie podanym w nakazie zapłaty do sprawy włącza się komornik. Ponad to musisz wiedzieć, że jeśli środków zgromadzonych na koncie nie wystarczy, by pokryć zadłużenie zajęciu podlegają także wszelkie inne wpływy na konto. Blokada konta firmowego – co zrobić ?
W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu. – Kto ma obowiązek rejestracji do VAT-UE?
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Egzekucja komornicza z rachunku bankowego może dotyczyć wszystkich typów kont bankowych Najmniej skomplikowane jest zajęcie konta firmowego w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ rachunek jest przypisany do konkretnej osoby. Komornik nie może natomiast zająć rachunku należącego do spółki, nie jest on bowiem przypisany do konkretnej osoby, tylko do organizacji. W takiej sytuacji bank blokuje konto firmowe na 7 dni . W tym czasie dłużnik przedstawia umowę spółki, która określa udział wspólników. Jeśli nie przedstawisz umowy komornik uznaje że udziały są równe Zajęta może być wyłącznie kwota proporcjonalna do części udziałów wspólnika-dłużnika. Natomiast pozostałe środki są zwalniane z egzekucji.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork