Mikro, mały czy średni przedsiębiorca?

Przedsiębiorca traktowany jak konsument

Przedsiębiorca traktowany jak konsument – Kiedy to możliwe? Od 1 stycznia 2021 znowelizowano przepisy prawa pozwalające w pewnych sytuacjach chronić przedsiębiorców tak jak konsumentów. Jeśli jesteś osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą ten artykuł z pewnością cię zainteresuje.

Przedsiębiorca traktowany jak konsument

Jak było dotychczas ?

Do momentu wprowadzenia nowych przepisów wystawienie faktury za towar czy innych usług, gdy brałeś fakturę na firmę traktowaliśmy jako czynność w ramach obrotu gospodarczego. Byłeś traktowany jako podmiot profesjonalny zatem nie chroniły Cię prawa konsumenta. Co ważne każdą czynność prawną potwierdzona fakturą wystawioną na przedsiębiorcę uznawaliśmy za czynność bezpośrednio związaną z działalnością gospodarczą. Miało to miejsce nawet wtedy, gdy z treści umowy jasno wynikało, że nie była ona związana z Twoją działalnością zawodową.

Co się zmieniło ? – Przedsiębiorca traktowany jak konsument

Przedsiębiorca traktowany jak konsument – Co to oznacza w praktyce ? Możesz skorzystać z instytucji rękojmi. Jeśli stwierdzisz że produkt, który nabyłeś ma jakieś fabryczne wady. – Co więcej miał je już w momencie zakupu. Masz prawo dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi. Co ważne że to na sprzedawcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że wada powstała wskutek ingerencji kupującego.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Tarcza antyinflacyjna 1.0 - przedłużenie
Przedsiębiorca traktowany jak konsument

W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu. – Odliczenie 100% VAT od samochodu osobowego w firmie

 Po drugie w przypadku badania czy w umowie nie zastosowano tzw. klauzul abuzywnych – to znaczy postanowień umowy nieuzgodnionych indywidualnie, jeżeli kształtują prawa i obowiązki przedsiębiorcy w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami bądź rażąco naruszając jego interesy. Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron. Jeżeli sformułowaliśmy je w sposób jednoznaczny. W przypadku stwierdzenia takich klauzul w umowie nie wiążą one przedsiębiorcy.

Czytaj  Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi za złe długi?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Młody przedsiębiorca ma prawo do błędu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *