Mikro, mały czy średni przedsiębiorca?

Przedsiębiorca traktowany jak konsument – Kiedy to możliwe? Od 1 stycznia 2021 znowelizowano przepisy prawa pozwalające w pewnych sytuacjach chronić przedsiębiorców tak jak konsumentów. Jeśli jesteś osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą ten artykuł z pewnością cię zainteresuje.

Przedsiębiorca traktowany jak konsument

Jak było dotychczas ?

Do momentu wprowadzenia nowych przepisów wystawienie faktury za towar czy innych usług, gdy brałeś fakturę na firmę traktowaliśmy jako czynność w ramach obrotu gospodarczego. Byłeś traktowany jako podmiot profesjonalny zatem nie chroniły Cię prawa konsumenta. Co ważne każdą czynność prawną potwierdzona fakturą wystawioną na przedsiębiorcę uznawaliśmy za czynność bezpośrednio związaną z działalnością gospodarczą. Miało to miejsce nawet wtedy, gdy z treści umowy jasno wynikało, że nie była ona związana z Twoją działalnością zawodową.

Co się zmieniło ? – Przedsiębiorca traktowany jak konsument

Przedsiębiorca traktowany jak konsument – Co to oznacza w praktyce ? Możesz skorzystać z instytucji rękojmi. Jeśli stwierdzisz że produkt, który nabyłeś ma jakieś fabryczne wady. – Co więcej miał je już w momencie zakupu. Masz prawo dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi. Co ważne że to na sprzedawcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że wada powstała wskutek ingerencji kupującego.

Przedsiębiorca traktowany jak konsument

W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu. – Odliczenie 100% VAT od samochodu osobowego w firmie

 Po drugie w przypadku badania czy w umowie nie zastosowano tzw. klauzul abuzywnych – to znaczy postanowień umowy nieuzgodnionych indywidualnie, jeżeli kształtują prawa i obowiązki przedsiębiorcy w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami bądź rażąco naruszając jego interesy. Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron. Jeżeli sformułowaliśmy je w sposób jednoznaczny. W przypadku stwierdzenia takich klauzul w umowie nie wiążą one przedsiębiorcy.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Czytaj  Udział w przetargu - krok po kroku

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Urlop rodzicielski – zmiany 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *