Podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy często używają telefonów prywatnych do prowadzenia zawodowych spraw. Czy w takiej sytuacji, wydatki związane z telefonem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? W jaki sposób to zrobić? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się czy można ująć prywatny telefon w kosztach firmy.

Czy prywatny telefon można ująć w kosztach firmy jak założyć działalność

Telefon stacjonarny wykorzystywany w domu oraz firmie

Przedsiębiorca może prowadzić działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu lub domu. Z tego powodu ma prawo, aby wliczyć część wydatków związanych z opłatami dotyczącymi miejsca zamieszkania do kosztów działalności. Trzeba tu pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej proporcji, jaka część mieszkania jest poświęcona na miejsce pracy w stosunku do całej powierzchni. Obliczony procent przekłada się na możliwą część do wliczenia do kosztów. Tak samo jest w przypadku korzystania z telefonu stacjonarnego do celów służbowych. W tym przypadku nie oblicza się proporcji, a de facto sprawdza w bilingu prawdziwe koszty, które powstały. Jak wiadomo chodzi tutaj o rozmowy przeprowadzone w celach służbowych a nie prywatnych. Jeśli chodzi o abonament telefoniczny to nie można uznać go za koszt prowadzonej działalności.

Czy prywatny telefon komórkowy można ująć w kosztach firmy?

W przypadku używania telefonu komórkowego do dwóch celów, czyli zawodowych oraz prywatnych nie może być całościowo wliczony do kosztów firmowych. Podobnie jak w przypadku telefonu stacjonarnego i w tej sytuacji, opłaty za abonament nie zalicza się do kosztów. Fiskus uznaje, że jest to zawsze koszt prywatny przedsiębiorcy. Jedyną możliwością wliczenia do kosztów jest sprawdzenie bilingu, oraz późniejsze obliczenie kosztu przeprowadzonych rozmów na cele zawodowe. Dużo gorzej prezentuje się sytuacja, jeśli przedsiębiorca korzysta z telefonu na kartę doładowywaną pre-paid. W tej sytuacji nie można otrzymać bilingu przeprowadzonych rozmów. Tym samym nie wykaże, które połączenia były wykonywane w celach służbowych.

Czytaj  Praca zdalna na stałe - czy to możliwe ?
Czy prywatny telefon można ująć w kosztach firmy jak założyć działalność

Kiedy można ująć wydatki na telefon w kosztach firmy?

Rozwiązaniem w tej sprawie jest wzięcie drugiego telefonu, który będzie zarejestrowany na firmę. Wtedy wszystkie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Przeczytaj o: Jak rozliczyć wydatki na reklamę na Facebooku?

Koszty firmowe, które może zakwestionować fiskus

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak budować pozytywną historię kredytową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *