Jaki wpływ ma bank centralny na gospodarkę?

W ostatnim czasie media dość sporo miejsca poświęcają ekonomii – głównie rosnącej inflacji. Często pojęcia, z którymi możesz się spotkać w wywiadach mogą okazać się niezrozumiałe. Czasem pojawiają się też dyskusje na temat jaki wpływ ma bank centralny na gospodarkę? Jak się pewnie orientujesz bank centralny jest instytucją państwową. Nie powinien być zależny od decyzji rządu i tak zwanych krajach wysokorozwiniętych nie jest. Premier rządu nie może zatem odwoływać władz banku centralnego.

Jaki wpływ ma bank centralny na gospodarkę?

Bank centralny państwa kieruje polityką pieniężną państwa. Oznacza to, że dysponuje on narzędziami, która wpływa na rozszerzanie lub zmniejszanie działalności banków komercyjnych. Banki komercyjne kredytują z kolei konsumentów i przedsiębiorców. Bank centralny musi zrealizować założony cel inflacyjny. Co więcej za sprawą banków centralnych inflacja może osiągać wyższe bądź niższe poziomy. Innymi zadaniami banków centralnych są utrzymywanie stabilności makroekonomicznej. Muszą także utrzymać stały kurs walutowy. Co ważne mają także za zadanie utrzymać niskie bezrobocie. Podstawową działalność należy jednak ogniskować do regulowania poziomu inflacji.

W tym miejscu zachęcam Cię także do przeczytania innego naszego artykułu –Jak rozumieć cykl koniunkturalny ?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym

Jaki wpływ ma bank centralny na gospodarkę? – Jakimi instrumentami dysponuje bank centralny ?

Bank centralny jest jedyną instytucją odpowiedzialną za kreację pieniądza. Bank centralny odpowiada zatem za podaż pieniądza na rynku. Innymi słowy bank centralny tworzą pieniądze. Jak to się dzieje w praktyce? Są to tak zwane operacje otwartego rynku. Bank centralny kupuje i sprzedaje różnego rodzaju papiery wartościowe. W dzisiejszym świecie bank centralny dysponuje pieniądzem elektronicznym, który trafia za pomocą zapisów elektronicznych do banków komercyjnych. Podkreślmy więc raz jeszcze to bank centralny decyduje ile mamy pieniądze na rynku.

Czytaj  Zabezpieczenie umowy najmu
Jaki wpływ ma bank centralny na gospodarkę?

Bank centralny kupując papiery wartościowe zwiększa podaż pieniądza na rynku. Wprowadza je na konta banków komercyjnych. Banki komercyjne mogą także pożyczać pieniądze od banku centralnego. Bank centralny jest bankiem dla banków komercyjnych.

To poprawia sytuacje banków komercyjnych, które z kolei rozszerzają akcję kredytową dla konsumentów. Jeżeli pieniądza w gospodarce jest więcej należy spodziewać się wzrostu cen. Tak właśnie bank centralny wpływa na wzrost lub spadek inflacji. Jeżeli będzie zwiększał ilość pieniądza i obniżał stopy procentowe tym większa będzie inflacja. Aktywność gospodarcza i poziom inflacji jest zatem ściśle powiązana z decyzjami banku centralnego.

Jaki poziom inflacji jest pożądany? – W Polsce przyjęto poziom 2,5%

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym jest danina solidarnościowa?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Darowizna — najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *