Bank centralny vs koszt kredytu

Na naszej stronie znajdziesz dość sporą pigułkę informacji o tym jak założyć działalność gospodarczą. Prowadzenie działalności biznesowej hamuje wysoka inflacja. Zewnętrznym źródłem finansowania dla firm są kredyty bankowe. Na to czy kredyt jest drogi czy tani ma oczywiście wpływ wysokość stóp procentowych. Bank centralny vs koszt kredytów – To właśnie hasło przewodnie tego artykułu.

Bank centralny vs koszt kredytu

Narodowy Bank Polski ustala 5 różnych stóp procentowych. Stopy procentowe to po prostu ceny po jakich realizowane są transakcje banku centralnego z bankami komercyjnymi. Jeśli zdarzy się tak, że jakiś bank komercyjny ma nadmiar pieniędzy może je odłożyć do banku centralnego. po stopie depozytowej. Takie działanie ma na celu zarobienie środków pieniężnych. Jeśli bankowi komercyjnemu brakuje pieniędzy pożycza je od banku centralnego po stopie lombardowej. Stopa referencyjna to cena transakcji realizowane w ramach operacji otwartego rynku. Poza tymi trzema stopami NBP ustala także wysokość stopy redyskontowa weksli oraz stopy dyskontowa weksli.o

W tym miejscu zachęcam Cię także do przeczytania innego naszego artykułuJaki wpływ ma bank centralny na gospodarkę?

Czym jest WIBOR ?

WIBOR czyli Warsaw Interbank offered Rate – jest to stopa procentowa na rynku międzybankowym. Mówimy tu zatem o stopie procentowej po jakiej banki komercyjne pożyczają pieniądze innym bankom. Mówimy że WIBOR jest ceną jaką jeden bank komercyjny płaci drugiemu za udzieloną pożyczkę. WIBOR nigdy nie może być wyższy niż najwyższa stopa banku centralnego. W przeciwnym razie banki komercyjne chciałyby pożyczać pieniądze od banku centralnego po stopie lombardowej. WIBOR musi także być wyższy od stopy depozytowej WIBOR musi zatem mieścić się w tak zwanym korytarzu stóp procentowych.

Bank centralny vs koszt kredytu

WIBOR odzwierciedla zatem koszty działalności banków komercyjnych. Im wyższy jest WIBOR tym więcej bank komercyjny płaci za otrzymanie środków od innych banków. Konsekwencją wyższego WIBORU są wyższe odsetki od kredytów dla klientów banków komercyjnych. Jeśli zdecydowałeś się wziąć w banku kredyt o zmiennym oprocentowaniu będzie on ściśle powiązany ze stopą WIBOR. Tak o to decyzje banku centralnego wpływają na raty kredytowe klientów indywidualnych. Obniżanie stóp procentowych powoduje że kredyt staje się tani a oszczędzanie mniej opłacalne. Pojawia się presja na wzrost cen Podwyżka stóp procentowych ten trend odwraca. Podwyżka stóp wyhamowuje wzrost cen.

Czytaj  Oprocentowanie kredytu – wskaźnik WIBOR

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak rozliczyć kryptowaluty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *