Krótko mówiąc, darowizna są to środki pieniężne lub też rzeczy (np. mieszkanie, samochód), które przekazywane są innej osobie, przy okazji bez chęci otrzymania czegoś w zamian. Przekazanie darowizny odbywa się na podstawie umowy. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Darowizna — najważniejsze informacje.

Przeczytaj o: Co to jest klauzula GAAR?

Darowizna  najważniejsze informacje Jak założyć działalność

Umowa darowizny

Jak już wspomniałam na wstępie, darowizna musi odbyć się na podstawie podpisanej umowy nieodpłatnej, w której uczestniczą dwie strony. Jedną z nich, czyli osobą przekazującą jest darczyńca. Drugą stroną jest obdarowany. Każda ze stron może składać się z więcej niż jednej osoby.

W przypadku darowizny, która polega na przekazaniu nieruchomości, koniecznie musi zostać ona sporządzona w formie aktu notarialnego. W innym wypadku nie będzie ważna. Najbardziej problematyczną sprawą jest darowizna nieruchomości w której się mieszka, może nie tyle pod kątek prawnym co własnego zabezpieczenia. Jeśli chce się przekazać zamieszkiwany dom lub mieszkanie innej osobie, warto w umowie zawrzeć zapis, że ma się uprawnienie do zamieszkiwania w tej nieruchomości, czyli ustanowić służebność mieszkania. Pomoże to uniknąć najgorszej sytuacji, czyli obdarowany otrzyma dom, w którym mieszka darczyńca, a następnie sprzeda go, pozbawiając tym samem dachu pod głową darczyńcy.

Darowizna  najważniejsze informacje Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest kredyt rewolwingowy ?

Darowizna — najważniejsze informacje – Jaki obowiązek ma obdarowany?

Należy pamiętać oraz wiedzieć, że po podpisaniu umowy, darczyńca zyskuje obowiązek, który będzie musiał wykonać lub też nie. A konkretniej chodzi o sytuację, że darczyńca przekazał darowiznę, a po upłynięciu obojętnie jakiego okresu czasu wpadł w niedostatek. W takim m momencie darczyńca ma prawo, aby domagać się oraz otrzymać środki finansowe, których brakuje do życia. Obdarowany ma obowiązek, aby udzielić finansowej pomocy, ale tylko jeśli jeszcze istnieje wzbogacenie. Tym samym albo można udzielić pomocy albo też oddać otrzymana darowiznę. 

Czytaj  Co to jest kredyt rewolwingowy ?

Czy darowiznę można odwołać?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, można odwołać darowiznę. Jeśli chodzi o formalność to jest to mniej skomplikowane, niż jej danie. Jedyną rzeczą, jaką należy zrobić jest sporządzenie pisma, na którym informuje się, że odwołuje się darowiznę. Następnie należy przekazać pismo osobie obdarowanej. W przypadku nieruchomości potrzebny będzie do tego akt notarialny. Gdyby obdarowany nie chciał zastosować się do tego, należy złożyć sprawę do sądu.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Wydatki na samochód w firmie

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Działalność nierejestrowana - limity 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *