Jeśli kontrahent nie uregulował swojego zobowiązania finansowego, może to doprowadzić do kłopotów finansowych w firmie, do której nie trafiły pieniądze. Mogą się one objawić różnymi rzeczami takimi jak problemy z robieniem własnych płatności. W takiej sytuacji dobrym pomysłem na chęć odzyskania własnych pieniędzy jest sprzedaż długów. Na czym polega sprzedaż długów? Komu można sprzedać długi? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Jak rozliczyć zniszczenie towaru w firmie?

Na czym polega sprzedaż długów Jak założyć działalność

Na czym polega sprzedaż długów?

Sprzedaż długów zwany także sprzedażą wierzytelności polega na zmianie wierzyciela. Oznacza to, że przeniesione są prawa do wierzytelności na inny podmiot, czyli np. firmie windykacyjnej. Transakcja tego typu wymaga podpisania umowy cesji wierzytelności. 

Kodeks cywilny opisuje i reguluje przeniesienie wierzytelności. Zawiera zapis mówiący, że wierzyciel ma prawo, aby przenieść wierzytelność na inny podmiot lub trzecią osobę. Nie trzeba uzyskiwać do tego zgody dłużnika. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy nie jest to zgodne z zastrzeżeniem w podpisanej z dłużnikiem umowie lub z ustawą. Jednakże w każdej sytuacji o sprzedaży długów trzeba poinformować dłużnika. Będzie on swoje zaległe zobowiązania spłacał na rzecz osoby lub podmiotu nabywającego wierzytelność.

Sprzedając długi, nowy wierzyciel nabywa wszystkie związane z nimi prawa, np. roszczenia o zaległe odsetki. Jednakże, jeśli zadłużony podmiot posiadał w stosunku do pierwotnego właściciela wierzytelności jakieś zastrzeżenia, to dalej pozostają na tym podmiocie.

Na czym polega sprzedaż długów Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Jakie są zalety sprzedaży długów?

Przede wszystkim jest to bardzo dobry sposób, aby otrzymać w krótkim czasie swoje pieniądze. Jest to także uniknięcie sposobu, aby samemu wpaść w długi i problemy finansowe. Przeniesienie wierzytelności na inny podmiot to przede wszystkim szansa na otrzymanie swoich pieniędzy. Choć możliwe jest także oczekiwanie na egzekucje komornicza, to niestety, ale jest to dosyć ryzykowne. Wynika to z faktu, że dłużnik może ukryć swój majątek, przepisać go na inną osobę lub ogłosić w przedsiębiorstwie upadłość, a nawet zlikwidować działalność.

Czytaj  Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Skarbówka będzie mogła sprawdzić konta bankowe

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Procent składany a lokaty oszczędnościowe i kredyty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *