Często przedsiębiorcy potrzebują zaświadczanie o niezaleganiu w opłacaniu składek do ZUS. Zazwyczaj ten dokument potrzebny jest podczas załatwiania różnych spraw, najczęściej związanych z finansami. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS?

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS jak założyć działalność

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS?

Jak wspomniano na wstępie, zazwyczaj taki zaświadczenie potrzebne jest do załatwieniu pewnych spraw. Najczęściej są to związane z finansami. A zatem przedsiębiorca stara się o przyznanie kredytu firmowego lub o otrzymanie dotacji. Również takie zaświadczenie może być potrzebne, jeśli bierze się udział w przetargu lub chce się zawrzeć umowę leasingu.

Kto może otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu do ZUS?

Ten rodzaj zaświadczenia jest wydawany osobom, które są płatnikami składek. Oznacza to, że dane tej firmy znajdują się Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS (KSI ZUS). W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie jest płatnikiem składek, to nie otrzyma zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. W takiej sytuacji może wnioskować o wydanie zaświadczenia o braku wpisu do rejestru płatników.

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS?

Aby otrzymać takie zaświadczenie trzeba przede wszystkim nie zalegać z płatnościami na składki ZUS. Jeśli tak nie jest, to należy złożyć wniosek RWN. Można to zrobić poprzez wypełnienie formularza oraz osobiste udanie się do ZUS i złożenie go lub wysłanie go listownie. Innym sposobem jest wypełnienie tego wniosku poprzez internet.

Aby załatwić tę sprawę przez internet należy posiadać swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Jeśli nie ma się tam założonego profilu, to trzeba to zrobić przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego, profilu zaufanego ePUAP albo osobiście w najbliższym oddziale ZUS.

W jakim terminie można otrzymać zaświadczenie?

Według prawa, ZUS ma 7 dni na wydanie zaświadczenia, licząc od dnia złożenia wniosku. Bardzo często te zaświadczenia wydawane są w bardzo krótkim czasie. Jeśli przedsiębiorca złożył formularz poprzez internet, to zaświadczenie najprawdopodobniej otrzyma w kolejnym dniu roboczym.

Czytaj  Prosta spółka akcyjna — nowa forma prowadzenia działalności

Przeczytaj o: Zmiany w naliczaniu odsetek w zaległościach do ZUS

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czym jest, dla kogo i jak działa e-Składka ZUS?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *