Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów zakończenia zatrudnienia. Może być ono decyzją podjętą zarówno przez pracodawcę lub przez pracownika. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Wypowiedzenie umowy o pracę – najważniejsze informacje.

Wypowiedzenie umowy o pracę  najważniejsze informacje jak założyć działalność

Wypowiedzenie umowy o pracę – najważniejsze informacje

Zapiski dotyczące okresu wypowiedzenia znajdują się w Kodeksie pracy. Oznacza to, że nie ma od nich wyjątków i powinny wynosić tyle, co będzie podane poniżej. W zależności od tego jaki podpisano rodzaj umowy, rozwiązanie jej będzie musiało przybrać inną formę polegającą na okresie jej wypowiedzenia. Również wpływ będzie miał czas, na który została podpisana umowa, a także okres zatrudnienia u tego pracodawcy. A zatem okres wypowiedzenia będzie wyglądał następująco:

Umowa na okres próbny (poniżej podane zatrudnienie na czas – okres wypowiedzenia):

  • na 3 miesiące – 2 tygodnie,
  • dłuższy niż 2 tygodnie – 1 tydzień,
  • do dwóch tygodni – 3 dni robocze.

Umowa na czas określony i nieokreślony (poniżej podane zatrudnienie na czas – okres wypowiedzenia):

  • minimum 3 lata – 3 miesiące,
  • minimum 6 miesięcy – 1 miesiąc
  • krócej niż 6 miesięcy – 2 tygodnie

Ustalone w przepisach Kodeksu pracy jest okres od kiedy należy policzyć okres wypowiedzenia. W przypadku miesięcy następuje to od początku kolejnego miesiąca (np. wypowiedzenie wręczone 16 kwietnia, okres wypowiedzenia rozpoczyna się od 1 maja i trwa 3 miesiące lub miesiąc). Jeśli wypowiedzenie trwa tydzień, to pierwszy jego dzień naliczany jest od najbliższej niedzieli. Natomiast w przypadku kilku dni roboczych, to czas wypowiedzenia liczy się od następnego dnia po wręczeniu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę  najważniejsze informacje jak założyć działalność

Rozwiązanie umowy o pracę w przypadku umowy na czas nieokreślony

Wypowiadając umowę podpisaną na ten czas można to zrobić tylko wtedy, jeśli są konkretne przyczyny. Musi mieć to dobre uzasadnienie oraz prawdziwe podstawy. Musi mieć to dobre uzasadnienie oraz prawdziwe podstawy. Z perspektywy pracodawcy może to być np.: likwidacja stanowiska pracy, zmniejszenie poziomu zaufania z jakieś przyczyny, nadużycia związane z określonym zachowaniem.

Czytaj  Ile trwa przerwa w pracy: przy komputerze, młodocianym i karmiącym matkom?

Przeczytaj o: Umowa o pracę – najważniejsze informacje

Zawarcie i elementy umowy o pracę na okres próbny

Umowa o staż – najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *