Po pierwsze musisz wiedzieć, że CIT estoński to rozwiązanie dużo bardziej złożone niż ten sam podatek, jaki płacą przedsiębiorcy w Estonii. Podatki te mają ze sobą nie wiele wspólnego. W Polsce przepisy o CIT estońskim mają wejść w życie już w 2022. Co do zasady podatek ten będzie miał dwa warianty,. – Opiszemy je szczegółowo w kolejnych artykułach. Na razie ujmijmy rzecz w skrócie. Ustawodawca chce w ten sposób zachęcić firmy do ponoszenia większych nakładów na inwestycje. Po drugie specjalny fundusz inwestycyjny ma stać się alternatywą dla finansowania inwestycji długiem. Jakie są stawki w CIT estońskim? – Przeczytaj proszę ten artykuł do końca – CIT Estoński – terminy zapłaty podatku
- Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych
- Specjalny fundusz inwestycyjny
W poprzednich artykułach opisywaliśmy ryczałt od dochodów spółek kapitałowych. Teraz zajmiemy się specjalnym funduszem inwestycyjnym.
Specjalny fundusz inwestycyjny
Będziemy wyodrębniać w kapitale rezerwowym. Amortyzacji środków trwałych nie będziemy zatem zaliczać w koszt uzyskania przychodu tylko będziemy zaliczać właśnie w tym specjalnym funduszu. Będzie to oznaczało możliwość przyspieszonej amortyzacji. środka trwałego. Odpis na ten fundusz jest kosztem uzyskania przychodu. W praktyce oznacza to, więc że zamiast amortyzować środek trwały przez 5 lat, mamy okres amortyzacji skrócony do jednego roku. – Osiągamy jednorazowy koszt uzyskania przychodu
Kwestię tego kto może z takiego rozwiązania skorzystać piszemy w innym naszym artykule – CIT estoński – kto może z z niego skorzystać ?. Prezentujemy w nim kryteria wejścia w CIT Estoński.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Odpisu możemy dokonywać, także z zysków z poprzednich lat, ale nie mogą być to zewnętrzne źródła finansowania. Odpisy mogą dotyczyć tylko zysków pochodzących z działalności gospodarczej. Wydatki na cele inwestycyjne muszą być wydane w ciągu maksymalnie 3 lat. Bez możliwości przedłużenia tego okresu. Brak tutaj jednak ograniczenia kwotowego, ale pamiętaj, że celami inwestycyjnymi mogą być środki trwałe z grup klasyfikacyjnych od 3 do 8. – Z pewnymi wyłączeniami.
W kolejnym wpisie dowiesz się co dzieje się jeśli dokonujesz odpisu nieprawidłowo.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork