6 września 2021 roku w Dzienniku Ustaw ustawodawca opublikował Pakiet SLIM VAT 2. W jego ramach znalazły się zmiany dotyczące między innymi zasad korzystania z tzw. ,,ulga na złe długi”. Zmianie uległy przepisy zawarte w art. 89a i art. 89b ustawy o VAT. Interesujące nas w tym artykule zmiany wchodzą w życie z dniem 1 października 2021 roku.
Dla ścisłości trzeba wiedzieć, że dotychczasowe zasady w zakresie ulgi na złe długi przebadał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Dnia 15 października 2020 roku TSUE wydał orzeczenie, że artykuł 90 dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 XI 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej koliduje z przepisami krajowymi.
Zgodnie z powyższą dyrektywą, warunkiem obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem od wartości dodanej (VAT) był wymóg, by w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług dłużnik widniał w rejestrze jako podatnik VAT i nie był w trakcie postępowania upadłościowego lud w trakcie likwidacji. Natomiast wierzyciel był w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej nadal zarejestrowany jako podatnik VAT.
Mając na uwadze orzeczenie TSUE, ustawodawca dostosował do tego orzeczenia przepisy ustawy o VAT. Ustawa uchyla ust. 2 pkt 1 w art. 89a ustawy o VAT, jak również obowiązek rejestracji dłużnika na dzień poprzedzający dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej przez wierzyciela. Ustawodawca uchylił także ust. 1b w art. 89b ustawy o VAT.
W świetle tych zmian podatnicy mogą nadal korzystać z tzw. ulgi na złe długi. Zmniejszy się jedynie ilość stawianych warunków, by korzystać z ulgi.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Kiedy skorzysta sprzedawca
- czy dostawy towaru lub świadczenie usług dokonaliśmy na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny;
- czy ten podatnik był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego bądź likwidacji;
- gdy powyższe okoliczności wystąpią na dzień poprzedzający dzień złożenia korekty.
Jeśli nabywca nie będzie podatnikiem VAT czynnym, korekta będzie możliwa wówczas, gdy:
- wierzytelność potwierdza prawomocne orzeczenie sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego;
- wierzytelność jest wpisana do rejestru długów prowadzonego na poziomie krajowym;
- wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencka na podstawie odrębnych przepisów.
Uwaga! Ustawa o VAT utrzymuje warunek, że wierzyciel, aby skorzystać z ulgi na złe długi, musi być podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny (ust. 2 pkt 3 lit. a w art. 89a ustawy).
Ulga na złe długi – wydłużenie terminu
Powyższe zmiany traktują również o terminie. Ustawa wydłuża termin na skorzystanie z ulgi na złe długi z dwóch do trzech lat od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność, licząc od końca roku, w którym została ona wystawiona.
Wydłużony czas umożliwi podatnikowi skorzystać z ulgi i dokonać korekty podstawy opodatkowania i podatku VAT, bez obawy, że szybko mija termin.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork