Prowadzenie działalności nierejestrowanej, choć jak sama nazwa wskazuje nie wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej, to jednakże wymaga, aby rozliczyć się z urzędem skarbowym w zeznaniu rocznym podatkowym. Jak zatem dokumentować przychody i wydatki w działalności nierejestrowanej? Przeczytaj artykuł do końca, a dowiesz się więcej.
Czym jest dzialalność nierejestrowana opisaliśmy w artykule Co to jest działalność nierejestrowana i kto może ją prowadzić?
Jak dokumentować przychody i wydatki w działalności nierejestrowanej? – Wydatki
Obecnie nie ma przepisów, które regulują w jaki sposób mają być dokumentowane poniesione koszty uzyskania przychodu. Z tego powodu należy to robić w sposób ogólnie przyjęty. Oznacza to, że od każdego dostawcy, który ma założoną działalność gospodarczą trzeba otrzymać fakturę. W przypadku wydatków poniesionych na transakcjach z inny osobą fizyczną prowadzącą działalność nierejestrowaną, trzeba stworzyć własny dokument, w którym muszą być zawarte informacje:
- imię i nazwisko oraz adres kontrahenta,
- data sprzedaży,
- nazwa usługi lub towaru,
- podpisy obu stron.
Jak dokumentować przychody w działalności nierejestrowanej?
Przede wszystkim, prowadząc taki rodzaj działalności jest się zwolnionym z VAT. Wynika to z przepisów i limitu, od którego trzeba być Vatowcem, czyli od 200 tys. zł obrotu rocznie. Co za tym idzie, przedsiębiorca nie musi składać plików JPK_VAT. Jednakże na żądanie kupującego, sprzedający ma obowiązek wystawić fakturę, ale bez VAT. Prowadząc działalność nierejestrowaną polegającą na sprzedaży na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych, trzeba ustalić czy nie jest wymagane, aby posiadać kasę fiskalną. Jeśli charakter prowadzonej działalności tego nie wymaga, to można skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, ale wymaga się, aby prowadzić ewidencję sprzedaży.
Przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Muszą się w niej znaleźć informacje takie jak:
- kolejny numer na iście,
- data sprzedaży,
- numer dokumentu sprzedaży,
- nazwa usługi lub towaru,
- wartość sprzedaży.
Działalność nierejestrowana a zeznanie podatkowe
Osiągnięty przychód oraz poniesione koszty uzyskania przychodu podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej, należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36. Odpowiedni do tego będzie wiersz 9, czyli “Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”.
Przeczytaj o: Przedmiotowe i podmiotowe zwolnienie z VAT
Przekroczony limit i zmiana statusu podatnika z nievatowca na vatowca
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork