Czy można skrócić L4 ? - to warto wiedzieć

Czy można skrócić L4 ? – To pytanie zadaje sobie wielu niedomagających chwilowo pracowników. Niestety przebywając na zwolnieniu lekarskim nie możemy wykonywać absolutnie żadnej pracy zarobkowej. Dla części pracowników długie przebywanie na zwolnieniu lekarskim stanowi duży problem. Wpływa znacząco na wysokość wynagrodzenia i sytuację ekonomiczną.

Czy można skrócić L4 ?

Pamiętaj jednak, że zwolnienie lekarskie jest zawsze wydawane na określoną liczbę dni. Pracownik nie może samodzielnie zadecydować o powrocie do pracy nawet jeśli czuje się już na tyle dobrze, że mógłby wykonywać swoje obowiązki.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Najczęstsze błędy nowych firm

Przeczytaj o: Prosta spółka akcyjna — nowa forma prowadzenia działalności

Jakie mogą być konsekwencje samowolki ?

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.”

Jak widać konsekwencje mogą okazać się bardzo dotkliwe i nadszarpnąć nasz domowy budżet. Co więcej ZUS prowadzi wzmożone kontrole, by wykryć nieuczciwych świadczeniobiorców. Ile ZUS traci na oszustach ? Jak wynika z danych udostępnionych przez ZUS tylko w okresie od stycznia do maja 2021 r. Polacy na zwolnieniu lekarskim przebywali łącznie 116 305,5 tys. dni. Kwota wypłat z powodu nieobecności pracowników, sięgnęła 11 236 272,6 tys. zł

Czy można skrócić L4 ?

Czy można skrócić L4 ? – to warto wiedzieć – Zgoda lekarza

Przede wszystkim pracownik, który poczuje się lepiej i chce wrócić do pracy – skrócić swoje zwolnienie lekarskie – może to zrobić, ale tylko i wyłącznie  za zgodą lekarza. Lekarz musi zbadać pracownika i wydać zaświadczenie, że pracownik odzyskał zdolność do pracy.

Czytaj  Salon masażu a pozwolenie - Kiedy jest konieczne ?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Stałe oprocentowanie kredytu
 

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Odsetki ustawowe za opóźnienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *