BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest bazą informacji dotyczącą klientów banków. Znajdują się tam informacje o historii kredytowej banków oraz innych instytucji finansowych oraz firm pożyczkowych. Negatywny wpis w BIK może być przeszkodą w wielu kwestiach związanych z zaciąganiem nowych kredytów lub innych zobowiązań. Jak usunąć swój BIK? Przeczytaj artykuł do końca, aby się dowiedzieć więcej.
Kiedy trafia się do BIK?
Za każdym razem po złożeniu przez osobę wniosku o kredyt, pożyczkę lub spłatę ratalną, jej dane trafiają do BIK. Informacje w bazie BIK przez cały okres spłaty są aktualizowane. Oznacza to, że odnotowywane są zarówno terminowe wpłaty (pozytywne wpisy), jak i te opłacone ze spóźnieniem lub wcale (wpisy negatywne). Wpisy w BIK są źródłem informacji na temat konkretnej osoby, czy spłaca swoje zobowiązania czy też nie.
Negatywne wpisy w BIK a kredyt
Osoba posiadająca negatywne wpisy w BIK, będzie miała problem z wzięciem kredytu, pożyczki, przedmiotu na raty lub telefonu na abonament. Z tego powodu, aby uniknąć w przyszłości pojawienia się w bazie dłużników, spłacaj terminowo swoje zobowiązania! Dzięki temu będziesz budował pozytywną historię kredytową, co w przyszłości pozwoli Ci np. otrzymać wyższy kredyt.
BIK – co można i czego nie można usunąć?
Na początku należy zaznaczyć, że usunięcie wpisu w BIK odbywa się jedynie na wniosek osoby składającej. Nie istnieją firmy, które się tym zajmują. Zmienić lub dokonać korekty można jedynie w części wpisów. Przede wszystkim, nie jest możliwe usunięcie danych mówiących o obecnych (oraz już zakończonych, gdy od ich końca minęło mniej niż 5 lat) zobowiązaniach, o opóźnieniach czy brakach wpłat. Z BIK możliwe jest usunięcie informacji, które są niezgodne z rzeczywistością lub jeśli od całkowitego zakończenia ich spłaty minęło 5 lat.
Jak usunąć swój BIK?
Jak wspomniano w akapicie wyżej, usunięcie lub korekta danych w BIK możliwa jest jedynie na wniosek osoby zainteresowanej. Jeśli nie wiesz, czy znajdujesz się w tej bazie, bez problemu możesz wnioskować o udostępnienie Ci wpisów na swój temat. W przypadku, gdy informacje znajdujące się w bazie są niezgodne z rzeczywistością, należy złożyć wniosek o korektę informacji. Dobrze jest taki dokument poprzeć innym, który udowadnia ten stan. Innym sposobem jest zwrócenie się do banku, w którym było zaciągnięte zobowiązanie z negatywnymi wpisami i wycofanie zgody na udostępnianie danych dalej.
Przeczytaj o: Jak firmy leasingowe sprawdzają wiarygodność klientów?
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork