jak założyć działalność

PKD to inaczej Polska Klasyfikacja Działalności. Jest to system podziału rodzajów działalności gospodarczej, sektorów oraz branż. Głównym celem kodów PKD jest możliwość tworzenia przeróżnego rodzaju badań statystycznych, które są wykorzystywane zarówno do sporządzania struktury gospodarki narodowej jak i porównań międzynarodowych. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się co to jest kod PKD i jak go zadeklarować.

Co to jest kod PKD i jak go zadeklarować jak założyć działalność

Jak zadeklarować kod PKD?

Zakładając działalność gospodarczą musisz zadeklarować kody PKD, które będą pasowały do charakteru wykonywanej przez Ciebie pracy. Jeśli nie możesz wybrać kodu, który dokładnie opisuje Twoją działalność, to wybierz ten najbardziej do niej zbliżony. Kody wpiszesz podczas rejestrowania firmy i wypełniania wniosku CEIDG-1. Możesz ich wpisać nie więcej niż 10. Pamiętaj, aby przy deklarowaniu większej ilości kodów zastanowić się jaki zakres Twojej działalności będzie przeważał. Kod pasujący do tego obszaru powinien być wpisany na pierwszym miejscu. Oznaczać on będzie, że dany rodzaj działalności będzie głównym, pozostałe zaś pełnią funkcję działalności dodatkowej. Pełną klasyfikację kodów PKD, których jest około 400, znajdziesz tutaj.

Czy można zmienić zadeklarowane wcześniej kody PKD?

Tak, zadeklarowane wcześniej kody PKD możesz zmienić w każdym momencie. Dotyczy to zarówno kodu głównej działalności jak i tych opisujących działalność dodatkową. Taka zmiana nie wiąże się z żadnymi kosztami. Z tego powodu nie warto też wpisywać kodów na zapas. Dodatkowo, jeśli zmienia się profil Twojej działalności lub rozszerzasz pole oferowanych usług to do Twoich obowiązków należy, aby zmienić kody PKD. Tę czynność musisz wykonać w przeciągu 7 dni od zaistniałej sytuacji.

Co to jest kod PKD i jak go zadeklarować jak założyć działalność

Do czego potrzebny jest przedsiębiorcy kod PKD?

Kod PKD może mieć bardzo istotną rolę, jeśli będziesz chciał ubiegać się o dofinasowanie dla swojej firmy. W przypadku niektórych wparć finansowych, konieczne jest, aby wykonywać konkretny rodzaj działalności opisany konkretnym kodem PKD. Podobnie wygląda sprawa z udziałem w niektórych przetargach. Aby w nich wystartować ze swoją firmą musisz świadczyć konkretne usługi opisane konkretnymi kodami PKD. Z tego powodu zadbaj, aby we wniosku w CEIDG znajdowała się odpowiednia klasyfikacja Twojej firmy.

Czytaj  Analiza SWOT - S, czyli mocne strony

Przeczytaj o:

Jak wypełnić wniosek CEIDG-1?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Formy opodatkowania dochodów - Podatek liniowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *