jak założyć działalność

Jak wypełnić formularz ZUS ZUA?

Formularz ZUS ZUA służy, aby zgłosić osobę (przedsiębiorcę) do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego. Tym samym wypełnia się go i składa podczas zakładania własnej działalności gospodarczej. Oprócz tego, przy pomocy formularza trzeba zgłosić zmiany jakie nastąpiły w np. danych osobowych osoby, która jest ubezpieczona. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak wypełnić formularz ZUS ZUA.

Kiedy przedsiębiorca wypełnia formularz ZUS ZUA?

Pobierz formularz ZUS ZUA

Wejdź na stronę ZUS, znajdź odpowiedni formularz, a następnie zapisz go na swoim komputerze. Następnie wydrukuj go i zacznij uzupełniać. Pamiętaj, wniosek możesz wypełnić również online.

Jak wypełnić formularz ZUS ZUA jak założyć działalność

Zacznij wypełniać wniosek

Jak wypełnić formularz ZUS ZUA jak założyć działalność

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Indywidualny Rachunek Podatkowy

I. 01. Zaznacz z jakiego powodu wypełniasz wniosek, czy jest to rejestracja osoby do ubezpieczenia czy zmiana danych osoby ubezpieczonej w rejestrze. Pola 02. i 03. omiń. Wypełni je urzędnik.

II. W tej sekcji wpisujesz dane osoby, która jest płatnikiem składek do ZUS. A zatem, jeśli jesteś przedsiębiorcą, który dopiero zakłada własną działalność, wpisz dane swojej firmy. Jeżeli nie masz jeszcze numeru NIP oraz REGON, to zostaw pola puste.

III. To miejsce jest przeznaczone na wpisanie danych osoby, która ma zostać objęta ubezpieczeniem. Jednym słowem, przepisz raz jeszcze swoje dane, ponieważ sam siebie chcesz zgłosić do ubezpieczeń.

IV. W dalszym ciągu wpisujesz swoje dane (jako osoby, która zostaje zgłoszona do ubezpieczeń). Zwróć uwagę na podpunkt 01. – wpisz w nim swoje drugie, a nie pierwsze imię.

V. Wpisz kod tytułu ubezpieczenia. Jeśli Twojego przypadku nie ma w poniższych punktach, skontaktuj się telefonicznie ZUS i zapytaj urzędnika o prawidłowy dla Ciebie kod.

  • 0510 – dla przedsiębiorców, którzy nie mogą skorzystać z małego ZUS-u,
  • 0570 – dla przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z małego ZUS-u.
  • 0110 – dotyczy głównie rejestracji pracownika.
Czytaj  Renaming, czyli zmiana nazwy firmy

VI. Data, którą należy wpisać jako datę rozpoczęcia obowiązku ubezpieczenia, powinna być taka sama jak data rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zaznacz punkty 02., 03., 05., ponieważ te ubezpieczenia są obowiązkowe. Punkt 04. – ubezpieczenie chorobowe jest dla osoby, która zgłasza samą siebie dobrowolne. Zastanów się czy chcesz podlegać pod to ubezpieczenie i zaznacz swój wybór.

VII. Wpisz datę objęcia ubezpieczeniami. Powinna być taka sama jak rozpoczęcia działalności gospodarczej. Następnie znajdź tutaj województwo, w którym mieszkasz i wpisz właściwy kod Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

VIII. Wpisz datę rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz zaznacz jakimi ubezpieczeniami chcesz zostać objęty (jeśli zgłaszasz sam siebie – zaznacz punkt 05.

Jak wypełnić formularz ZUS ZUA? – Wypełnij kolejną stronę wniosku

Jak wypełnić formularz ZUS ZUA jak założyć działalność

IX. Podczas zakładania własnej działalności zostaw te pola puste. To miejsce jest przeznaczone dla osób, które są bezrobotne i chcą być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.

X. Pozostaw ten punkt pusty. Wypełniasz te pola w sytuacji, gdy będziesz wykonywał szczególną formę działalności gospodarczej.

XI. Podaj dane swojego miejsca zameldowania.

XII. Wpisz swój adres zamieszkania.

XIII. Podaj adres do otrzymywania korespondencji z ZUS.

XIV. Wpisz datę. Powinna być taka sama jak data rozpoczęcia działalności gospodarczej.

XV. Podpisz się.

Po wypełnieniu wniosku, sprawdź czy dobrze wpisałeś wszystkie dane.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Renaming, czyli zmiana nazwy firmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *