Po zakończeniu stosunku pracy, pracownik, który przestaje być zatrudnionym otrzymuje świadectwo pracy. Należy przeczytać je uważnie i zapoznać się w informacjami zawartymi w nim. Może dojść do sytuacji, że pracownik jest z niego niezadowolony, ponieważ nie wynika to z faktu opisania jak pracował, a z tego, że zawarte informacje są błędne lub niezgodne z rzeczywistością. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy świadectwo pracy można sprostować? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Sprostowanie świadectwa pracy.

Przeczytaj o: Jakie informacje znajdziesz na świadectwie pracy ?

Sprostowanie świadectwa pracy Jak założyć działalność

Sprostowanie świadectwa pracy

Otrzymane świadectwo pracy jest dokumentem, które można sprostować. Wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Według zapisów, pracownik w przeciągu 14 dni od otrzymania tego dokumentu może wystąpić z wnioskiem do byłego już pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. Sprostowanie to może obejmować: uzupełnienie, poprawienie, a także usunięcie informacji, które są niezgodne z prawdą lub z ustawowymi wymaganiami.

Co może zrobić pracodawca?

W przeciągu 7 dni od otrzymania wniosku o sprostowanie świadectwa, pracodawca musi wydać nowe, poprawione świadectwo pracy. Oprócz tego może wydać także decyzję odmowną, stwierdzającą, że nie dokona sprostowania tego dokumentu. Informację tą należy przekazać w formie papierowej lub elektronicznej. A zatem nie można w tym celu wykonać telefonu i poinformować o tym pracownika.

Co zrobić, jeśli pracodawca nie wyraża zgody na sprostowanie tego dokumentu?

W takiej sytuacji, czyli po otrzymaniu decyzji negatywnej, pracownik ma prawo, aby w przeciągu 14 dni od otrzymania odpowiedzi, wystąpić do sądu pracy z żądaniem o jego sprostowanie. Jest to możliwe również, jeśli pracodawca nie powiadomił pracownika o odmowie, a upłynął termin na wykonanie tej rzeczy.

Sprostowanie świadectwa pracy Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedzielę oraz święta
Czytaj  Bon turystyczny — jak z niego skorzystać?

Sprawa trafiająca do sądu pracy

Takim rodzajem sprawy będzie się zajmował sąd rejonowy. Najważniejszą sprawą jest fakt, który trzeba udowodnić, że zgłosiło się do pracodawcy wniosek o wydanie poprawionego świadectwa pracy. Jeśli sąd uwzględni powództwo pracownika o sprostowanie dokumentu, pracodawca ma obowiązek, aby wydać nowy. Musi to zrobić w przeciągu 7 dni od orzeczenia sądu w tej sprawie.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Gdzie zamieszczać oferty pracy?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedzielę oraz święta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *