Urlop tacierzyński (jest to zupełnie coś innego niż urlop ojcowski) to bardzo dobre prawo, z którego warto skorzystać. Przyznawany jest ojcom nowonarodzonych dzieci. Choć w gruncie rzeczy jest to urlop macierzyński, który może wykorzystać ojciec dziecka, a nawet osoba z bliskiej rodziny. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Urlop tacierzyński — kiedy i ile przysługuje.
Przeczytaj o: Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?
Czym jest urlop tacierzyński?
Jak już wspomniałam na wstępie, urlop tacierzyński jest w zasadzie urlopem macierzyński, który na określony czas może przejąć ojciec. W czasie przebywania na urlopie tacierzyńskim, ojciec przerywa pracę lub prowadzenie działalności. Równocześnie nie może przebywać na urlopie wraz z kobietą (jeśli oboje chcą skorzystać z urlopu macierzyńskiego). A zatem jest to czas, kiedy ojciec sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. Co ważne, z urlopu tacierzyńskiego niekoniecznie musi korzystać ojciec dziecka. Może to być inny członek najbliższej rodziny. Ważne, aby osoba, która chce z niego skorzystać była zatrudniona na umowę o pracę i tym samym ubezpieczona. Ubezpieczenie zdrowotne może być obowiązkowe lub dowolne. Oznacza to, że osoba zatrudniona na umowę zlecenia i płacąca składki może pójść na urlop tacierzyński.
Urlop tacierzyński — kiedy i ile przysługuje?
Okres trwania urlopu tacierzyńskiego zależy od wspólnego ustalenia tego czasu z matką dziecka. Urlop macierzyński wynosi 20 tygodni, z czego pierwsze 14 tygodni obowiązkowo musi wykorzystać matka. Oznacza to, że ojciec może wykorzystać maksymalnie 6 tygodni. Choć prawo pracy przewiduje sytuację, gdy matka może skorzystać tylko z 8 tygodni. W takich okolicznościach ojciec może przebywać 12 tygodni na urlopie tacierzyńskim.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Ile jest płatny urlop tacierzyński?
Będąc na urlopie tacierzyńskim otrzymuje się zasiłek macierzyński wypłacany ojcowi. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłacanie tego świadczenia jest ZUS, a nie pracodawca. Wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wynagrodzenia. Jeśli osoba nie dostaje żadnych dodatków wynikających, np. z wyników pracy, będzie otrzymywała 100% wypłaty.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork