Parki technologiczne to bardzo dobry sposób na wspieranie przedsiębiorczości. Pierwszy taki park powstał w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Z kolei pierwszym parkiem w Polsce był Poznański Park Naukowo-Technologiczny utworzony w latach 90. Obecnie na świecie istnieje ich prawie 2 tys. Czym dokładniej jest park technologiczny? Czym się charakteryzuje? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Polski Ład — ulga na robotyzację
Co nazywamy parkiem technologicznym?
Przytaczając cytat z Ministerstwa Rozwoju parkiem technologicznym nazywamy: „wyodrębnioną jednostkę ukierunkowaną na rozwój działalności przedsiębiorców wykorzystujących nowoczesne technologie. W szczególności małych i średnich, w oparciu o korzystanie z wyodrębnionych nieruchomości i infrastruktury technicznej na zasadach umownych. Realizując kompleksowe wsparcie, parki technologiczne oferują przedsiębiorcom także usługi doradztwa w zakresie rozwoju, transferu technologii oraz przekształcania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne”. Park technologiczny to nie to samo co park przemysłowy. Choć bardzo często dochodzi do połączenia oby parków w jedną większą jednostkę.
Jakie pełni funkcje?
Parki technologiczne posiadają bardzo dużo różnych funkcji. Ich zadaniem jest umożliwienie rozwoju naukowego, pomoc we wdrożeniu i materializacji nowych technologii do firm. Poza tym polega to na wymianie doświadczeń pomiędzy różnymi podmiotami, a w szczególności kontakt ośrodków naukowych lub uczelni wyższych z przedsiębiorstwami. Jest to bardzo ważną rzeczą, ponieważ podmioty dzięki temu zyskają wiele, co przełoży się na rozwój, dokonywanie nowych rzeczy, znajdywanie nowych rozwiązań. Z konsekwencją działania parków technologicznych można spotkać się już dziś.
Jakie są parki technologiczne w Polsce?
Obecnie w Polsce istnieje 21 parków technologicznych, np. jest to:
- Krakowski Park Technologiczny,
- Wrocławski Park Technologiczny,
- Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni,
- Regionalny Stargardzki Park Wysokich Technologii.
Stosunkowo często parki technologiczne oraz technologiczno-przemysłowe, działają na specjalnie wydzielonej strefie ekonomicznej. Polega to na administracyjnym wydzieleniu obszaru, który pozwala i umożliwia, aby rozwijać biznes na preferencyjnych warunkach. Wliczają się w nie: różnego rodzaju ulgi, zwolnienia z podatków.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork