Kodeks pracy przewiduje dla osób, które są rodzicami lub opiekunami prawnymi dziecka urlop wychowawczy. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Urlop wychowawczy — komu przysługuje i ile trwa czasu?
Przeczytaj o: Kiedy i na jakich zasadach można wziąć urlop bezpłatny?

Komu przysługuje urlop wychowawczy?
Przede wszystkim ten rodzaj urlopu może dostać osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Dodatkowym wymogiem jest przepracowanie co najmniej 6 miesięcy na podstawie takiej umowy. Nie chodzi tu o staż u jednego pracodawcy, ale łączny, czyli zliczony ze wszystkich poprzednich miejsc pracy.
Czas przebywania na urlopie wychowawczym wlicza się do okresu zatrudnienia. Z pracownikiem przebywającym na tym urlopie, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o prace. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca ogłosił upadłość lub likwidację działalności lub gdy pojawiły się przyczyny wynikające z winy pracownika. Po powrocie z urlopu, pracodawca ma obowiązek, aby pracownik umożliwił pracę na tym samym stanowisku pracy.
Urlop wychowawczy — komu przysługuje i ile trwa czasu?
Urlop wychowawczy może trwać maksymalnie 36 miesięcy, czyli 3 lata. Nie trzeba wykorzystać go całego lub jednorazowo. Można podzielić go na 5 części. O liczbie miesięcy, które chce się spędzić na tym urlopie decyduje pracownik. Ważnym aspektem tego urlopu jest fakt, że 36 miesięcy przysługuje łącznie matce oraz ojcu. Oznacza to także, że jedna ze stron nie może wykorzystać urlopu sama, jeden miesiąc zarezerwowany jest dla drugiej ze stron.
Ile wynosi wynagrodzenie za ten urlop?
Ten rodzaj urlopu jest całkowicie bezpłatny, a zatem nie otrzyma się od pracodawcy wynagrodzenia lub od zasiłku od ZUS.

Ile dziecko musi mieć lat, aby skorzystać z urlopu?
Aby skorzystać z tego urlopu, dziecko musi mieć określony wiek. Limit wieku to 6 lat, ale nie z chwilą ukończenia, a do końca roku kalendarzowego, kiedy to nastąpiło. Jeśli zatem dziecko urodziło się w lutym 2019 roku, to z urlopu można skorzystać do grudnia 2025 roku. Ponad to, istnieje jeden wyjątek, kiedy można wziąć urlop rodzicielski, do końca roku kalendarzowego, kiedy dziecko ukończyło 18. rok życia. Musi wynikać to z powodu zdrowia dziecka, czyli orzeczeniu o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. W takim wypadku rodzice otrzymują dodatkowe 36 miesięcy do wykorzystania.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork