Kontrola podatkowa – podstawy, które musisz wiedzieć znajdziesz w tym artykule. Kontrola podatkowa to sytuacja, której obawia się każdy początkujący przedsiębiorca. Ten artykuł jest zatem dla tych osób, które prowadzą własną firmę i spodziewają się pierwszej kontroli skarbowej. Znajdziesz tu podstawowe informacje o przebiegu kontroli i podstawie prawnej.

Po pierwsze każda kontrola musi mieć podstawę prawną
Kontrola podatkowa można przeprowadzić na podstawie trzech podanych poniżej aktów prawnych. Celem takiej kontroli jest sprawdzenie czy wywiązujesz się z obowiązku zapłaty podatków.
- ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa,
- Prawo przedsiębiorców,
- ustawa z dnia 16 listopada 2016 roku o Krajowej Administracji Skarbowej

Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Nie każda kontrola musi być zapowiedziana
Z reguły urząd skarbowy o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej poinformuje Cię. Dostaniesz pisemne zawiadomienie. Co ważne kontrola podatkowa może zacząć się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia podatnikowi zawiadomienia.
Istnieją jednak przypadki, w których kontrola skarbowa może odbyć się bez wcześniejszej zapowiedzi. Dzieje się tak w przypadku gdy nie udało się skutecznie doręczyć zawiadomienia o kontroli. Może to mieć miejsce, gdy Twoja firma nie ma adresu, w którym mieści się jej siedziba. Ponad to organ podatkowy posiada informacje, z których wynika, że jesteś zobowiązany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kontrola skarbowa może odbyć się bez zapowiedzi również wtedy, gdy ma na celu zapobiec przestępstwu skarbowemu. Inną ważną przesłanką jest brak zgłoszenia działalności gospodarczej do opodatkowania.
W tym miejscu zachęcam Cię także do przeczytania innego naszego artykułu – Konto firmowe z obsługą księgową
Kontrola podatkowa – podstawy – Jakie prawa ma osoba kontrolowana ?
Pomimo, że To Twojej firmy dotyczy kontrola pamiętaj, że Ty również masz swoje prawa. Przede wszystkim możesz sprzeciwić się przeprowadzeniu kontroli. Urząd nie może prowadzić więcej niż jednej kontroli jednocześnie u tego samego podatnika. Ponad to możesz wnieść ponaglenie na niezałatwienie sprawy w terminie. Kontrola podatkowa powinna zostać zakończona bez zbędnej zwłoki,jednak nie później niż w terminie wskazanym w upoważnieniu.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork