Jeśli przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie zatrudnia pracowników, ma możliwość, aby zawiesić działalność. Podczas zawieszenia nie podlega wielu obowiązkom, np. nie opłaca zaliczek na podatek dochodowy, nie opłaca składek do ZUS. Jak wygląda sprawa w przypadku, gdy na wystawionej fakturze przez przejściem na zawieszenie pojawił się błąd? Czy można wystawić fakturę korygującą w trakcie zawieszenia działalności? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Co zrobić z otrzymaną fakturą, która ma błędy?
Co się dzieje w momencie zawieszenia działalności?
Działalności gospodarcza może być zawieszona na czas określony lub nieokreślony, ale nie może on trwać krócej niż 30 dni. W tym czasie przedsiębiorca traci pewne obowiązki, ale do niektórych rzeczy ma dalej prawo. A konkretniej m. in. do:
- ma prawo, aby wykonywać czynności, które są niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Zalicza się do tego możliwość rozwiązania zawartej wcześniej umowy,
- ma prawo, aby zbyć własne środki trwałe oraz wyposażenie,
- może przyjmować należności oraz ma obowiązek, aby regulować wszelkie zobowiązania,
- ma prawo, aby osiągać przychody finansowe, które pochodzą także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
Czy można wystawić fakturę korygującą w trakcie zawieszenia działalności?
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule tego akapitu oraz artykułu brzmi: tak, w okresie zawieszenia działalności można wystawić fakturę korygująca. Jednakże błędnie wystawiona faktura musiała zostać sporządzona przed zawieszeniem działalności.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Księgowanie faktury korygującej w czasie zawieszenia działalności
Jeżeli dokonana korekta dotyczy z powodu np. zwrotu towaru, udzielenia rabatu, przedsiębiorca musi dokonać korekty przychodu, aby prawidłowo obliczyć podatek dochodowy za bieżący okres. W przypadku, gdy doszło do pomyłki z powodu oczywistej pomyłki, korekta przychodu musi być zrobiona za okres, kiedy wystawiono pierwotną fakturę. Z kolei na gruncie podatku VAT, po wystawieniu faktury korygującej, która zmniejszy podstawę opodatkowania, należy otrzymać potwierdzenie odbioru korekty przez nabywcę. Dopiero po jej otrzymaniu, można ująć korektę w rejestrze sprzedaży VAT.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork