Krótko mówiąc, metoda kasowa zwana inaczej metodą uproszczona, polega na ujęciu kosztów w dacie ich poniesienia. Nie ma tutaj znaczenia do jakiego okresu wliczy się je. Ten rodzaj rozliczania jest zarezerwowany dla firm posiadających status małego podatnika. Oznacza to, że z tej metody może korzystać wiele przedsiębiorstw, gdy ich sprzedaż nie przekroczyła 2 mln euro. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Metoda kasowa — jak rozliczyć podatek VAT.
Przeczytaj o: Jak ustalić współczynnik proporcji w VAT?
Jak rozumieć datę poniesienia kosztu?
Używając metody kasowej do ujęcia kosztów, za datę poniesienia kosztu uznaje się datę wystawienia dokumentu.
Metoda kasowa — jak rozliczyć podatek VAT?
Rozliczenie VAT należnego odbywa się w czasie, który przypada na datę uzyskania zapłaty od nabywcy towaru lub usługi. Oznacza to, że nie trzeba ujmować go w rejestrze VAT oraz pliku JPK_V7. Dokładnie ta sama reguła odnosi się do faktur wystawionych za zakupy. Tym samym podatek naliczony można odliczyć z datą, kiedy doszło do płatności.
Od tej zasady istnieje wyjątek, a konkretnie rozliczenie podatku VAT trzeba zrobić, bez względu na to czy doszło już do zapłaty. Aby do tego doszło, trzeba spełnić oba warunki, czyli:
- upłynęło 180 dni licząc od dnia wydania towaru bądź wykonania usługi,
- transakcja jest wykonywana dla przedsiębiorstw, które nie są czynnymi podatnikami VAT lub na rzecz osób prywatnych.
Ten rodzaj rozliczania poleca się przedsiębiorstwom wystawiającym faktury z długimi terminami płatności. Tym samym pozwoli to na uniknięcie potrzeby rozliczenia kiedy jeszcze nie doszło do faktycznej zapłaty. Z tej metody może skorzystać także przedsiębiorca, który dopiero zaczyna działalność i trudno określić kiedy otrzyma się płatność za fakturę bądź też ma się pewność, że dojdzie do pewnych opóźnień.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Jak wyglada metoda kasowa podczas zakupów?
Jeśli chodzi o podatek VAT naliczony od zakupów towarów bądź usług wygląda to bardzo podobnie, czyli jest to możliwe w momencie opłacenia faktur. W przypadku częściowego zapłacenia faktury, można odliczyć VAT od opłaconej części.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork