Prowadząc działalność gospodarczą całkiem często dochodzi do odbycia podroży służbowej, w celu spotkania się np. z nowym, poważnym klientem. W takiej sytuacji przedsiębiorca korzysta z usług hotelu i nocuje tam. Wymeldowując się z hotelu otrzymuje fakturę za hotel. Jak wygląda sprawa z odliczeniem podatku VAT? Czy można odliczyć VAT za usługę noclegową? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Faktura za hotel a VAT.

Przeczytaj o: Jakie są metody rozliczania podatku VAT?

Faktura za hotel a VAT Jak założyć działalność

Usługi noclegowe a odliczenie podatku VAT

Ustawa o VAT reguluje postępowanie w przypadku otrzymanych faktur za usługę noclegową. Tym samym zarówno od usług noclegowych jak i gastronomicznych nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT. Oznacza to, że w koszcie uzyskania przychodów można uwzględnić tylko kwotę brutto. A zatem kosztem będzie podatek VAT. Ten przepis dotyczy usług noclegowych na całym świecie, a nie tylko w Polsce.

Faktura za hotel a VAT – Jak księgować ją w KPiR?

Księgowanie wydatków za hotel może odbyć się na dwa sposoby. Czyli poprzez rozliczenie wyjazdu służbowego w ujęciu całościowym łączącym wszystkie wydatki przeznaczone na niego. Innym sposobem jest ujęcie tego jako osobny wydatek. W tym wypadku trzeba to zrobić w kolumnie 13 KPiR – Pozostałe wydatki.

Faktura za hotel a VAT Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Polski Ład i wprowadzenie Grupy VAT

Jak wygląda sprawa w przypadku opłaty za parking hotelowy?

W sytuacji, gdy do faktury za nocleg została doliczona opłata za parking, przy księgowaniu trzeba mieć na uwadze, czy auto, którym udało się na podróż służbową musi mieć prowadzoną ewidencję przebiegu pojazdu. Dotyczy to sytuacji, gdy samochód, którym się przyjechało używany jest także do celów prywatnych lub tez jeśli wykorzystuje się prywatny pojazd do celów służbowych. W przypadku, gdy auto jest środkiem trwałym w firmie, można odliczyć 100% podatku VAT od wydatków, które mają związek z użytkowaniem pojazdu. Jeśli prowadzi się ewidencję przebiegu pojazdu, opłata za parking zostanie umieszczona w kosztach, które podlegają limitowi kilometrówki. W innym wypadku taki wypadek trafi do pozostałych kosztów w kolumnie 13 KPiR.

Czytaj  Sankcje za błędy w rozliczaniu podatku VAT

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Podatek VAT - kiedy nie można go odliczyć?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Polski Ład i wprowadzenie Grupy VAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *