Wygraną w Lotto system podatkowy uznaje jako dochód. Z tego powodu za wygraną w Lotto oraz innych grach losowych i loteriach pieniężnych wymaga się opłacania podatku dochodowego. Wysokość potrącanego podatku wynosi 10%. Jak rozliczyć wygraną w Lotto? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Jak rozliczyć wydatki na reklamę na Facebooku?

Jak rozliczyć wygraną w Lotto jak założyć działalność

Jak rozliczyć wygraną w Lotto?

Rozliczenie wygranej z Lotto może być problematyczne do osoby, która wygrała. Z tego powodu za rozliczenie podatku od wygranej odpowiedzialny jest podmiot organizujący. Oznacza to, że wygrywając w Lotto nie trzeba samodzielnie opłacać podatku. Będzie on odliczony i opłacony przez organizatora w odpowiednim urzędzie skarbowym. Czyli w konsekwencji osoba, która wygrała otrzyma kwotę, która jest już pomniejszona o podatek dochodowy. Oznacza to, że nie trzeba składać żadnej dodatkowej deklaracji podatkowej związanej z wygraną. Nie trzeba już jej doliczać do zeznania rocznego, ponieważ wszystko już uregulowano. Trzeba pamiętać, że nie każda wygrana wymaga opłacenia podatku. Wygrane, które nie przekraczają 2280 zł nie wymagają opłacenia podatku.

Wygrana a prowadzenie działalności

Nie zawsze wysokość potrąconego podatku od wygranej w wysokości 10% ma zastosowanie. A konkretniej chodzi tu o sytuacje, gdy przedsiębiorca wygrywa w związku z prowadzoną działalnością. W takiej sytuacji, wygraną wlicza się do przychodu z prowadzonej działalności. Podatek należy odprowadzić od całej wartości nagrody, a wygraną trzeba wykazać w rocznym zeznaniu PIT. Jeśli chodzi o stawkę podatku, wszystko zależy od tego, jaką formę opodatkowania ma wygrany. Jeśli poprzez skalę podatkową, to być może przekroczył limit 120 tyś. zł i objęty jest 32% stawką podatku. I tyle będzie wynosił podatek za wygraną.

Jak rozliczyć wygraną w Lotto jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kiedy kontrola podatkowa może odbyć się bez zapowiedzi?
Czytaj  Formy opodatkowania dochodów - Skala podatkowa

Jak wygląda opodatkowanie innych wygranych?

Wygranie w radio, prasie bądź telewizji (czyli środkach masowego przekazu) zwolnione jest z opłacania podatku, jeśli wartość wygranej nie przekracza 2 tyś zł. Jeśli przekracza tę kwotę, wysokość podatku do zapłacenia będzie wynosiła 10% wygranej. Z kolei w przypadku wygranej w kasynie, które prowadzi uprawniony podmiot, wygrana nie jest opodatkowana.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kryptowaluty - kupno i sprzedaż a podatek

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Opłata reklamowa - kto, jak i ile zapłaci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *