Praca zdalna - co zakłada projekt ?

Praca zdalna – co zakłada projekt ? – Przez ponad dwa lata pandemii COVID-19 nauczyliśmy się pracować w systemie home office. Wiemy, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy w domowym biurze. Nadszedł zatem czas, by praca zdalna wpisać a na stałe do kodeksu pracy. Prace nad nowym prawem trwają już bardzo długo. Czytając ten artykuł dowiesz się jakie zmiany planuje resort pracy i polityki społecznej.

Praca zdalna - co zakłada nowy projekt ustawy ?

Koszty pracy zdalnej – czyli kto za to zapłaci ?

Celem projektu jest uregulowanie obowiązków pracodawcy wobec pracownika wykonującego pracę w tym modelu. Mówimy tutaj, o dostarczeniu pracownikowi materiałów i narzędzi pracy. Możliwe będzie także otrzymanie ekwiwalentu pieniężnego za pracę zdalną. Ponad to projekt reguluje kwestię pokrycia kosztów pracy zdalnej. Obejmuje to również kwestie serwisowania udostępnionych narzędzi, pomocy technicznej i szkoleń.

Przeczytaj o: Kiedy i na jakich zasadach można wziąć urlop bezpłatny?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Analiza SWOT - czym jest i kiedy ją stosować?

Praca zdalna – co zakłada projekt ? –

Jak będziesz mógł kontrolować pracę podwładnego ?

Ważną kwestią jest kontrola pracodawcy nad ochroną danych osobowych w miejscu wykonywania pracy. Nowością jest że pracodawca może podjąć kontrolę w miejscu wykonywania pracy zdalnej, w godzinach pracy pracownika, po wcześniejszym. Kontrola powinna być jednak zapowiedziana i uzgodniona z pracownikiem

Jeśli zatem chcesz wdrożyć pracę zdalną w swojej organizacji musisz uregulować także dodatkowe procedury ochrony danych osobowych. W ramach wspomnianych procedur pracodawca powinien przeszkolić pracowników, a następie zebrać oświadczenia przeszkolonych osób wykonujących pracę zdalną, że z tymi procedurami zostali zapoznani oraz zobowiązują się do ich przestrzegania (dopuszczona zostanie tutaj forma zarówno papierowa, jak i elektroniczna).

Czytaj  Urlop – zmiany w Kodeksie Pracy
Praca zdalna - co zakłada nowy projekt ustawy ?

Ewentualne wypadki przy pracy zdalnej będą rozpatrywane po dokonaniu oględzin miejsca wypadku, które odbędą się w terminie uzgodnionym z pracownikiem lub jego domownikiem. Pracodawca ma obowiązek ocenić ryzyko zawodowe w zakresie BHP. Pracownik musi podpisać stosowne oświadczenie.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie są zalety spółek jako form prowadzenia działalności?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie informacje znajdują się na fakturze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *