Nieuwaga pracownika, jego zmęczenie, zamyślenie się lub nałożenie się kilku elementów na siebie może doprowadzić pracownika do wypadku w miejscu pracy. Jak zgłosić wypadek? Do kogo? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Zgłoszenie wypadku przy pracy.
Przeczytaj o: Jakie występują zagrożenia w pracy biurowej?
Co to jest wypadek przy pracy?
Za wypadek w pracy uznaje się nagłe zdarzenie, które ma związek z wykonywaną pracą. Takie wydarzenie może spowodować uraz, utratę zdrowia lub zgon. Do wypadku może dojść podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków lub jeśli otrzymało się polecenie na wykonanie jakieś rzeczy. Jeśli chodzi o zgon pracownika, to czas na jego wystąpienie może wynieść maksymalnie do pół roku od wypadku. Wtedy winowajcą śmierci uznaje się wypadek prz pracy.
Co należy do obowiązków pracownika po wypadku?
Przede wszystkim po wystąpieniu wypadku w czasie pracy, pracownik musi zgłosić to do pracodawcy. Jeśli świadkami wypadku byli inni pracownicy, muszą na piśmie napisać jak to się wydarzyło, jak wyglądało. Jeśli pracodawca sam był świadkiem wypadku, musi udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Zgłoszenie wypadku przy pracy
Po wypadku należy zgłosić do do okręgowego inspektora pracy oraz prokuratora. Nie dotyczy to sytuacji, gdy ktoś doznał skręcenia kostki w nodze. Chodzi tu o ciężkie, poważne i zbiorowe wypadki. Praca musi zostać przerwana. Społeczny inspektorat pracy zdecyduje o jej wznowieniu. Z kolei do obowiązku pracodawcy należy utworzenie zespołu powypadkowego. W jej skład musi wejść osoba, która ukończyła szkolenie BHP, a także oddziałowy inspektor pracy. Zadaniem powołanego zespoły jest zbadanie okoliczności wypadku oraz dlaczego do niego doszło.
W terminie do 14 dni od dnia wypadku trzeba sporządzić protokół według wzoru rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Będzie on dotyczył okoliczności oraz przyczyn wypadku. Poszkodowany ma prawo do zapoznania się z tym protokołem. Podobnie jak jego rodzina. Osoba po wypadku ma prawo do świadczeń, ale tylko wtedy, jeśli do wypadku nie doszło do naruszenia przepisów BHP.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork