W polskim systemie istnieje bardzo wiele różnego rodzaju umów. Kodeks cywilny mówi o największej ich części. Jednakże nie dotyczy to umowy inwestycyjnej. Może wynikać to z powodu, że umowa należy do nienazwanych. Czym jest umowa inwestycyjna? Czym się charakteryzuje? Co musi być zawarte w tej umowie? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Umowa na zastępstwo — jakie prawa ma pracownik?
Nawiązując do wstępu, krótko napisze czym są umowy nazwane i nienazwane. Umowy nazwane regulowane są w konkretnych ustawach. Z kolei umowy nienazwane są połączeniem umów różnego rodzaju, które nie posiadają jednolitej regulacji ustawowej.
Co nazywamy umową inwestycyjną?
Umowa inwestycyjna nie jest zawierana z powodu określonego przedsięwzięcia. Choćby mogło się wydawać, że dotyczy planu budowy rzeczy deweloperskich, to jednakże o to nie chodzi. Dla takich rzeczy są inne rodzaje umów, bardziej regulowanych. Umowa inwestycyjna dotyczy innej sytuacji, a dokładniej, gdy jedną ze stron jest właściciel nowo startującego startupu, a drugą inwestor, który będzie przekazywał fundusze na możliwość badań, wdrożeń, itp. Dzięki temu inwestor uzyska prawo do udziału w zyskach, co z pewnością przyniesie dobry dla niego rezultat.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Umowa inwestycyjna – jak ją zawrzeć?
Przede wszystkim taki rodzaj umowy należy sporządzić w formie pisemnej. Z jednej strony żadna ustawa nie zabrania dokonywania tego ustnie, ale nie jest to dobry pomysł. Ponieważ po upływie czasu, któraś ze stron może „zapomnieć” o zapisach umieszczonych w niej i oczekiwać, wymagać, chcieć czegoś innego. Najważniejszą rzeczą w takiej umowie jest wskazanie określonej kwoty pieniędzy bądź innych środków materialnych. A także jasne wskazanie, co inwestor zyska.
Umowa powinna zawierać elementy, które posiadają inne umowy. W tym wypadku należy szczególnie zwrócić uwagę na:
- wskazanie podstawowych praw oraz obowiązków każdej ze stron,
- opisanie struktury udziałowej wszyskich wspólników w tej firmie,
- określenie szczególnych uprawnień zarówno założycieli jak i inwestora,
- załączniki, czyli np. umowa spółki, regulamin działania organów spółki, plan rozwoju firmy.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork