Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie L4 od psychiatry. Wynika to z faktu, że pracownik jest niezdolny w danym okresie do wykonywania obowiązków i pracowania. A zatem ile może trwać zwolnienie lekarskie L4 od psychiatry? Ile w takiej sytuacji wynosi wynagrodzenie chorobowe, które otrzymuje pracownik? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży
Ile może trwać L4 od psychiatry?
Lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie, które może trwać maksymalnie 182 dni, czyli trochę ponad pół roku. W czasie przebywania na zwolnieniu, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Istnieje również możliwość, aby skorzystać później ze świadczenia rehabilitacyjnego (może trwać maksymalnie 12 miesięcy).
Czy zwolnienie lekarskie można wystawić z datą wsteczną?
Tak, w przypadku zwolnienia lekarskiego można wystawić je z datą wsteczną. W przypadku innych zwolnień można to zrobić maksymalnie 3 dni przed. W przypadku zwolnienia wystawianego przez psychiatrę, tych dni może być więcej.
Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik przebywający na L4 od psychiatry?
W przeciągu pierwszych 33 dni, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim L4, otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, który wynosi 80% podstawy wynagrodzenia. I za ten okres płaci pracodawca. Jeśli pracownik po 33 dniach przebywa dalej na zwolnieniu lekarskim, otrzyma zasiłek chorobowy, który będzie wypłacał nie pracodawca, a ZUS. Jego wysokość będzie wynosiła również 80% wynagrodzenia. Omówiona zasada dotyczy zwolnień L4 udzielonych przez innych lekarzy i to z innych powodów.
Zwolnienie lekarskie a zwolnienie z pracy
Obowiązujące przepisy zawierają spisy, które mówią, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu L4. Jednakże, jeśli nieobecność pracownika przekracza 3 miesiące, pracodawca ma prawo, aby rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. W takiej sytuacji można odwołać się do sądu pracy. Argumentując, że wypowiedzenie umowy nastąpiło nie z winy pracownika. Z kolei pracownik ma prawo wypowiedzieć umowę bez znaczenia ile czasu przebywa na L4.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork