Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników jest właściwie rozszerzeniem istniejącej ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Dzięki niej można odliczyć określoną kwotę, która ma związek z zatrudnieniem nowych pracowników. Obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Polski Ład — ulga dla innowacyjnych pracowników.
Przeczytaj o: Polski Ład — ulga na prototyp
Polski Ład — ulga dla innowacyjnych pracowników — Na czym polega?
Krótko mówiąc ulga polega na odliczeniu kwoty, która ma związek z zatrudnieniem innowacyjnego pracownika. Za taką osobę uważa się osobę fizyczną bezpośrednio zaangażowaną w działalność badawczo-rozwojową, która:
- przeznaczy czas pracy na realizację działalności badawczo-rozwojowej i zajmie to co najmniej 50% przepracowanego czasu w danym miesiącu,
- poświęci czas na wykonanie usługi dotyczącej działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a czas jego trwania faktycznie wyniesie co najmniej 50% przepracowanych godzin w danym miesiącu.
Trzeba pamiętać, że w takich wypadkach potrzeba zatrudnić specjalistę o wysokich kwalifikacjach i kompetencjach, np. badaczy, programistów, lekarzy, informatyków, inżynierów, konstruktorów.
Jak odliczyć ulgę na innowacyjnych pracowników?
Kwota odliczenia od podatku nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty uzyskania dochodu. A to odliczenie można zrobić poprzez zeznanie za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty.
Jeżeli przedsiębiorca w roku podatkowym osiągnął straty lub wielkość jego dochodu jest niższa od wysokości przysługującego odliczenia, to może zrobić to przez sześć kolejnych i następujących po sobie latach. Pierwszy z nich wypada bezpośrednio po roku, kiedy mógł skorzystać z odliczenia. Oprócz tego, pracodawca ma prawo, aby pomniejszyć kwotę zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowany podatek dochodowy, przesyłanych do urzędu skarbowego o:
- iloczyn najniższej stawki podatkowej określonej w skali podatkowej oraz
- nieodliczonego odliczenia lub
- 19% nieodliczonego odliczenia.
Zasada dokonania odliczenia
Z odliczenia można już skorzystać po miesiące, w którym przedsiębiorca złożył zeznanie i tym samym rozliczył się z podatku dochodowego. Z ulgi można korzystać do końca roku podatkowego. Jednakże z odliczenia nie mogą korzystać podatnicy korzystający z prawa do zwrotu gotówkowego uregulowanego w uldze B+R.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork