Pracownik w niektórych sytuacjach ma prawo, aby ubiegał się zwrotu kosztów kupienia okularów lub soczewek kontaktowych. A kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do tego. Jak wygląda refundacja okularów dla pracownika? Kiedy można ją otrzymać? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Jak chronić się przed wypaleniem zawodowym?

Refundacja okularów dla pracownika jak założyć działalność

Kiedy pracownik ma prawo otrzymać koszt zwrotu za szkła korekcyjne?

We wspomnianym już kodeksie pracy znajduje się zapis, że pracodawca musi dostarczyć pracownikowi środków ochrony indywidualnej, które mają za zadanie zabezpieczyć go przed wpływem niebezpiecznych dla zdrowia czynników. I tym samym zaliczane są do tego okulary oraz szkła kontaktowe. O zwrot kosztów ma prawo domagać się pracownik, gdy:

  • co najmniej przez połowę czasu w pracy (czyli nie mniej niż 4 godziny) spędza przed monitorem ekranowym,
  • musi zacząć używać szkieł korekcyjnych, co wykażą badania okulistyczne podczas skierowania do lekarza z miejsca pracy.

Jeżeli pracownikowi pogłębi się wada wzroku, ma pawo, aby wnioskować do pracodawcy o dodatkowe badania. Jeśli podczas nich wyjdzie rzeczywista konieczność wymiany szkieł na inne, to pracownik jest zobowiązany, aby pokryć koszty zakupu. Niestety nie istnieje limit wysokości zwrotu. Z tego powodu dobrze jest porozmawiać z pracodawca i ustalić kwestię refundacji. Kwota nie powinna być mniejsza niż koszt zakupu szkieł o wskazanych parametrach oraz oprawek o standardowym standardzie. Uchroni to przez sytuacją, gdy pracownik wybierze designerskie i nad wyraz drogie oprawki.

Refundacja okularów dla pracownika jak założyć działalność

Okulary dla pracownika i koszt uzyskania przychodu pracodawcy

Pracodawca ma prawo, aby wpisać koszt wydatku na okulary lub szkła kontaktowe do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ zabezpiecza on źródło przychodu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdyby pracodawca sam dla siebie chciał kupić okulary. Wtedy ten koszt traktowany jest jako wydatek prywatny i nie ma możliwości zaliczenia go kosztów uzyskania przychodu.

Czytaj  Polski Ład — ulga na robotyzację

Okulary dla pracownika i jego przychód

Refundacja okularów lub szkieł kontaktowych stanowią dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Nie wlicza się do przychodu i tym samym podlega zwolnieniu z opodatkowania. Jednakże można z niego skorzystać, jeśli zostaną spełnione wszystkie warunki. 

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak rozlicza kilometrówkę przedsiębiorca i pracownik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *