Coraz częściej, miejsce pracy przenosi się do swojego miejsca zamieszkania. Niesie to ze sobą wiele plusów, ale również minusów. Jednym z nich jest spadek wydajności. Jak sobie z nim radzić? Co sprawić, aby wręcz zwiększyć swoją produktywność? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Praca zdalna — jak poprawić wydajność pracy.

Przeczytaj o: Praca zdalna – jakie są trendy ?

Praca zdalna  jak poprawić wydajność pracy jak założyć działalność

Dobrze zorganizuj przestrzeń do pracy

Przede wszystkim, na początku bardzo dobrze jest zorganizować swoje miejsce do pracy. Jeśli jesteś osobą, której praca w dużej mierze polega na siedzeniu przy komputerze, to przygotuj sobie odpowiednie stanowisko. Choć trzymanie laptopa na kolanach podczas siedzenia w fotelu może i jest wygodne, to jest mało praktyczne. Dodatkowo Twoje oczy mogą odrywać się od patrzenia w monitor komputera, wędrować po całym pokoju lub zatrzymać się dłużej na wyłączonym telewizorze. Z tego powodu bardzo dobrym wyjściem w sytuacji, jest wydzielenie przestrzeni, którą odpowiednio zagospodarujesz. Wygodne krzesło to podstawa. Kolejnym istotnym elementem jest stół lub biurko. To na nim umieścisz laptopa. Bardzo dobrze jest, gdy przestrzeń na którą patrzysz siedząc przy stole lub biurku jest pusta lub dobrze uporządkowana. Choć są to szczegóły to one powodują rozproszenie. Pamiętaj także o dobrym oświetleniu. Siedzenie w jasnym pomieszczeniu nie powoduje senności.

Praca zdalna — jak poprawić wydajność pracy? – Dobrze zorganizuj swój czas pracy

Brak konieczności dojazdu do pracy powoduje, że każdego dnia zaoszczędzasz trochę swojego czasu. Jest to duży plus. Jednakże pracując w swoim domu lub mieszkaniu możesz być odrywany od swoich obowiązków zawodowych na rzecz wykonywania np. prac domowych. Z tego powodu zaplanuj swój czas pracy na wszystkie dni lub w niektórych przypadkach na jeden konkretny, jeśli musisz załatwić w nim coś pilnego. W tym celu, weź do ręki kartkę papieru i rozpisz swój plan dnia. Może on polegać na takim rozplanowaniu:

  • 08.00 – 12.00 – czas na pracę,
  • 12.00 – 13.00 – czas na przerwę lub na zajęcie się innymi sprawami,
  • 13.00 – 17.00 – czas na pracę.
Czytaj  Praca zdalna - co na to przepisy?

Jeśli uda Ci się ustalić już swój plan pracy, to zastosuj go w pełni. Możesz ustawić na swoim budziku w telefonie dźwięki, które będą rozpoczynały oraz kończyły czas przerwy. Pozwoli Ci to na zajęcie się w pełni swoimi sprawami lub przerwą. Dźwięk z telefonu przypomni Ci, że czas przerwy się zakończył i pora już wrócić do swoich obowiązków. Pamiętaj, że praca powinna być ważniejsza od wstawienia prania, posprzątania lub obejrzenia czegoś w telewizji. Z tego powodu najpierw skoncentruj się na swoich obowiązkach zawodowych.

Praca zdalna  jak poprawić wydajność pracy jak założyć działalność

Zmodyfikowana technika promodro – dobry pomysł na zachowanie koncentracji

Jeśli Twój spadek wydajności jest związany z traceniem koncentracji, to świetnym pomysłem jest zastosowanie zmodyfikowanej techniki Promodo. Jest to metoda pozwalająca na zorganizowanie czasu pracy w koncentracji. Metoda Promodo operuje na czasie 25 minut przeznaczonej na wykonywanie zadań, a pózniej następuje przerwa 5 minutowa. Jednakże dorosłe osoby mogą koncentrować się przez 45-55 minut (wtedy koncentracja jest największa, a póżniej spada). Z tego powodu swoją pracę możesz zorganizować tak, aby nie utracić koncentracji i będąc w niej będziesz mógł zająć się swoimi zadaniami. A zatem, jeśli na Twoją wydajność wpływa brak koncentracji to zastosuj ją. Na swoim budziku w telefonie możesz ustawić dźwięki o konkretnych godzinach, które będą odmierzały czas przeznaczony na pracę oraz na chwilę przerwy. Jest to szczególnie wskazane, jeśli musisz wykonać coś wymagającego dużego skupienia. Przed rozpoczęciem tego zadania nastaw w telefonie dźwięki, które będą oznajmiać o 45 lub 55 minutach koncentracji, na końcu której pojawi się 10 minut przerwy i nastąpi powrót do zadania.

Powiedz rodzinie, że jesteś w pracy

Kolejną kwestią zaburzającą dobrą wydajność pracy jest fakt, że Twoja rodzina lub znajomi mogą to postrzegać w inny sposób. Dla tych osób pracowanie z domu jest rzeczą, którą można czasem zaburzyć, ponieważ nie wie i nie widzi tego szef lub jesteś szefem sam dla siebie i możesz mieć niespodziewane wizyty lub odbywać długie rozmowy telefoniczne. Niestety nie jest to dobry pomysł i to sprawa, że spada Twoja produktywność. A zatem, jeśli dzwoni doi Ciebie znajomy lub członek rodziny, powiedz, że pracujesz z domu i nie możesz oderwać się od obowiązków. Choć spotkanie lub rozmowa bywają kuszące, to nie warto tego robić. Wynika to z tego, że zostaniesz oderwany od swoich zadań, zdekoncentrujesz się i późniejszy powrót do zajęć może być trudny, ponieważ nie będziesz mógł się od razu skupić na zawodowych rzeczach do zrobienia.

Czytaj  Urlop – zmiany w Kodeksie Pracy

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Wydajność pracy podczas home office?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *