Kontrolowanie pracy pracownika jest możliwe, jeśli wykonuje on swoje obowiązki w miejscu pracy. Jak wygląda sprawa podczas pracy zdalnej? Czy można monitorować pracę zdalną pracowników? I czy jest to zgodne z prawem? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Praca zdalna — jak poprawić wydajność pracy?

Czy można monitorować pracę zdalną pracowników jak założyć działalność

Czy można monitorować pracę zdalną pracowników?

Choć praca zdalna istnieje w polskim systemie od wielu lat, to tak naprawdę pandemia COVID-19 spowodowała, że duża część pracowników została skierowana do pracy w domu. Bardzo często wynika to niekoniecznie z chęci zmodyfikowania sposobu pracy pracowników, a z obawy o swoje zdrowie i ewentualną możliwość zachorowania na COVID-19. Z tego powodu wielu pracodawców nakazało pracy zdalnej, choć podchodzą do tego tematu nieufnie. Spowodowane jest to tym, że pracownika w miejscu pracy można skontrolować, a pracującego w domu jest to utrudnione, ponieważ trzeba dojechać do miejsca zamieszkania pracownika. Jednakże zapisy kodeksu pracy zezwalają na przeprowadzenie kontroli wykonywanej pracy. Niestety nie dotyczy to wszystkich zawodów. Przede wszystkim zatrudniona osoba musi posiadać umowę o pracę. W przypadku innych umów nie jest to możliwe. Kontrola dotyczy telepracownika w miejscu wykonywania pracy (telepraca powinna być tutaj rozumiana jako praca zdalna).

W tej sytuacji pracodawca ma prawo przeprowadzić kontrolę:

  • wykonywania pracy,
  • aby dokonać inwentaryzacji, konserwacji, serwisu bądź naprawy powierzonego sprzętu oraz jego instalację,
  • w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy jednak pamiętać, że w wymienionej wyżej sytuacji, kontrola nie może być niezapowiedziana. Należy uzyskać zgodę telepracownika, która będzie wyrażona na piśmie, przy użyciu komunikatora, e-mailowo lub w inny podobny sposób.

Czy można monitorować pracę zdalną pracowników jak założyć działalność

Jak powinno wyglądać monitorowanie pracy zdalnej?

Przede wszystkim przeprowadzenie kontroli powinno odbyć się w czasie, kiedy telepracownik zajmuje się swoimi obowiązkami związanymi z pracą. Pracodawca musi uszanować, że pracownik wykonuje pracę w swoim domu i że ma czas na swoją prywatność. Dodatkowo kontrola nie może dotyczyć całego domu i wszystkich pomieszczeń, tylko wyznaczonego miejsca do pracy i udostępnionych narzędzi. Taka kontrola może się obyć, np. raz w tygodniu lub raz w miesiącu.

Czytaj  Praca zdalna - jakie są trendy ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Praca zdalna — jak poprawić wydajność pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *