Zwolnienie pracownika może odbyć się za porozumieniem stron lub też dyscyplinarnie. Jednakże dotyczy to konkretnych sytuacji i nie jest możliwe w każdych okolicznościach. A zatem kiedy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika? Przeczytaj artykuł do końcam aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Kiedy wymóc wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?
Kiedy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika?
Zwolnienie dyscyplinarne pracownika, jak wspomniałam we wstępie, wymaga odpowiedniego uzasadnienia. Nie można zwalniać pracownika dyscyplinarnie bez pojawienia się rażącego powodu. Przepisy kodeksu pracy określają, kiedy jest to możliwe. Dopuszcza się to z powodu trzech sytuacji.
Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych
Jest to najczęstszy powód zwolnienia dyscyplinarnego pracownika. Musi to wynikać z ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Może objawiać się to jako zaniechanie lub niekorzystane działanie, podczas którego pracodawca narażony jest na straty. Dotyczy to np. okoliczności, gdy pracownik samowolnie opuszcza miejsce pracy lub spożywa w niej alkohol.
Kiedy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika? – Popełnienie przez pracownika przestępstwa
Innym powodem, kiedy można zwolnić pracownika dyscyplinarnie jest fakt, że popełnił przestępstwo w trakcie trwania stosunku do pracy. A to z kolei uniemożliwia oraz utrudnia dalsze zatrudnienie. Jednakże należy pamiętać, że przestępstwo musi zostać stwierdzone przez prawomocny wyrok sądowy lub, gdy samo popełnienie przestępstwa jest oczywiste. Jeśli pracodawca zwolni pracownika dyscyplinarnie z powodu podejrzenia o przestępstwo, a następnie przez wyrok sądowy pracownik zostanie uniewinniony, to ma prawo, aby przywrócić go do pracy. Dodatkowo może wnioskować o wypłatę odszkodowania za czas pozostawania bez pracy.
Zwolnienie dyscyplinarne z powodu utraty uprawnień
Ostanim powodem, który upoważnia do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika, jest utrata przez niego odpowiednich uprawnień, które są niezbędne do pracy. Za uprawnienia uznaje się formalne upoważnienie do wykonywania zawodu (np. adwokat, lekarz, kierowca, architekt, inżynier z uprawnieniami). Jeśli pracownik sam zawinił za utratę uprawnień, to odpowiada za to i może być zwolniony dyscyplinarnie, np. w sytuacji, gdy pracownik będący kierowcą stracił prawo jazdy z powodu prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Zwolnienie dyscyplinarne w takim przypadku jest zrozumiałe, ponieważ pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków i tym samym pracować.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork