Jeden z ostatnich artykułów, w części poświęcony był pełnomocnictwu. Opisanych jest tam kilka zagadnień związanych z nim, jednak nie do końca. W związku z tym, tutaj znajdzie się więcej informacji na jego temat. Jak ustanowić pełnomocnika i jakie ma on uprawnienia? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Upoważnienie a pełnomocnictwo
Czym jest pełnomocnictwo?
Pełnomocnictwo jest jednostronną czynnością prawną, która polega na upoważnieniu konkretnej osoby do działania w Twoim imieniu. Jeśli chcesz powołać pełnomocnika, to w pierwszej kolejności należy określić zakres spraw bądź czynności do których będzie uprawniona przez Ciebie osoba. Następnie bardzo dobrze zastanów się, komu udzielisz pełnomocnictwa. To ta osoba zajmie się załatwieniem Twoich spraw. Istnieje możliwość udzielenie pełnomocnictwa nie tylko jednej osobie, ale wielu. Choć ustanawiając pełnomocnika, sam nie tracisz możliwości, aby samodzielnie dokonać czynności związanych ze sprawą.
Jakie są rodzaje pełnomocnictw?
Wyróżniamy trzy rodzaje pełnomocnictw. Jest to:
- pełnomocnictwo ogólne
Udzielne jest, gdy czynności pełnomocnika mają polegać na działaniach zwykłego zarządu. A zatem są to sprawy związane z bieżącymi działaniami, ale także możliwość załatwiania spraw przed organami administracji.
- pełnomocnictwo rodzajowe
Udzielane jest, gdy czynności pełnomocnika mają wykraczać poza sprawy zwykłego zarządu. W tym przypadku należy konkretnie określić czynności, które może wykonać pełnomocnik. I tylko nimi będzie mógł się zająć.
- pełnomocnictwo szczególne
Dotyczy to sytuacji, gdy czynności Twojego pełnomocnika mają dotyczyć konkretnej czynności prawnej, w przypadku której przepisy nakładają obowiązek posiadania przez pełnomocnika pełnomocnictwa szczegółowego, czyli np. w przypadku zawarcia umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości lub umowy przenoszącej własność nieruchomości.
Jak ustanowić pełnomocnika i jakie ma on uprawnienia?
Ustanowienie pełnomocnika wymaga złożenia przez mocodawcę (czyli osobę udzielającą pełnomocnictwa) oświadczenia woli. Jest to działanie jednostronne, czyli osoba wskazana jako pełnomocnik nie musi wyrazić zgody na bycie pełnomocnikiem oraz nie musi korzystać ze swoich możliwości. W większości spraw administracyjnych, pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, nawet niepełnoletnia, która ukończyła 13 lat. Choć w przypadku reprezentowania przed sądem konieczne jest, aby pełnomocnictwo zostało udzielone profesjonalnemu pełnomocnikowi, czyli np. adwokatowi, radców prawnemu lub osobie prawnej.
Jak zgłosić pełnomocnika?
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalności. Gospodarczą, to pełnomocnictwo możesz udzielić przez zgłoszenie na formularzu CEIDG. Pozwoli to na brak konieczności pokazywania za każdym razem dokumentu pełnomocnictwa.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork