Upoważnienie oraz pełnomocnictwo bardzo często bywają ze sobą mylone oraz używane jako synonimy. Jednakże są to dwie różne rzeczy, choć są związane z sytuacją, gdy jedna osoba staje się przedstawicielem drugiej osoby i w jej imieniu dokonuje czynności prawnych. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: KIS — pomoc na właściwą interpretację przepisów podatkowych

Upoważnienie a pełnomocnictwo jak założyć działalność

Co to jest upoważnienie?

Upoważnienie polega na delegacji innej osoby do podejmowania czynności w Twoim imieniu. Oznacza to, że osoba upoważniona może załatwiać wszystkie sprawy, które dotyczą Ciebie. Osobą upoważnioną może być zarówno członek rodziny, pracownik lub zaufana osoba. Należy pamietać, aby upoważnienie udzielać osobie, do której ma się całkowite zaufanie, ponieważ za podejmowane decyzje osoby upoważnionej konsekwencje będziesz ponosił Ty.

Forma upoważnienia

Z reguły upoważnienie udzielane jest na piśmie, ponieważ osoba upoważniona będzie w wielu miejscach pokazywała ten dokument i to pozwoli jej na wykonywanie różnych czynności.

Co to jest pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo to forma upoważnienia konkretnej osoby do działania w Twoim imieniu. Odbywa się to poprzez złożenie oświadczenia woli o określonej treści. Od treści będzie zależało do czego uprawniony jest Twój pełnomocnik. Czynności podejmowane przez pełnomocnika mają skutki bezpośrednie dla osoby, którą reprezentuje, czyli Ciebie.

Kto może być pełnomocnikiem?

W zależności od rodzaju sprawy, to innymi osobami mogą być pełnomocnicy. Tym samym w sprawie:

  • administracyjnej przed urzędem – pełnomocnikiem może być każdą osoba, która jest już pełnoletnia,
  • karnej – pełnomocnikiem może być tylko adwokat lub radca prawny,
  • cywilnej (przed sądem) – pełnomocnikiem może być adwokat, radca prawny lub członek najbliższej rodziny.
Upoważnienie a pełnomocnictwo jak założyć działalność

Upoważnienie a pełnomocnictwo — Różnice

Różnica między upoważnieniem a pełnomocnictwem polega na możliwości wykonania innych rzeczy. Upoważnienie pozwala na dokonanie określonej czynności, z kolei pełnomocnictwo pozwala na wyrażenie woli w imieniu mocodawcy. Oznacza to, że do zawarcia umowy w Twoim imieniu potrzebny będzie pełnomocnik, a jeśli chcesz, aby złożył ktoś za Ciebie dokumenty, potrzebny będzie upoważniony. Kolejną różnicą obu delegacji do zadań jest ich odwołalność. Rzeczy wykonane przez pełnomocnika można w każdej chwili odwołać. W przypadku upoważnienia, nie wszystkie decyzje podjęte prze uprawnioną do tego osobę są do odwołania.

Czytaj  Umowa najmu - O czym musisz pamiętać ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zaświadczenie o zdolności do pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *