Przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą towarów lub wykonywaniem usług ma możliwość rozliczania się z kontrahentem poprzez wpłacenie zaliczek. Odbywa się to na poczet towarów lub usługi. Jak w takiej sytuacji wygląda odliczenie VAT od zapłaconej zaliczki? W jakim czasie można odliczyć VAT od zaliczki? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Zaliczka czy zadatek — czym się różnią i co wybrać?

Odliczenie VAT od zapłaconej zaliczki  jak założyć działalność

Kiedy przysługuje prawo do odliczenia VAT?

Według ustawy o VAT, odliczenie podatku VAT pozwala czynnemu płatnikowi VAT odliczenie podatku od towarów oraz usług, które będą wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej. Odliczenie polega na obniżeniu kwoty podatku należnego, a to zmniejsza kwotę podatku VAT do zapłaty.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzymuje zaliczkę, to nie później niż 15 dnia następnego miesiąca wystawia fakturę zaliczkową. Jest ona potwierdzeniem otrzymania danej przedpłaty. Odliczenie VAT od zapłaconej zaliczki i wystawionej faktury zaliczkowej będzie możliwe za okres, w którym przedsiębiorca otrzymał przedpłatę. Z kolei możliwa kwota podatku naliczonego do odliczenia jest sumą kwot podatku, jakie znajdowały się na fakturach i potwierdzają dokonanie przedpłaty, jeśli przyczyniły się one do powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Odliczenie VAT od zapłaconej zaliczki  jak założyć działalność

W jakim czasie można odliczyć VAT od zapłaconej zaliczki?

Prawo do zmniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres w którym powstał obowiązek podatkowy. Dotyczy to nabytych lub importowanych przez podatnika towarów bądź usług. Oprócz tego, prawo do odliczenia VAT u nabywcy nie powstanie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę bądź dokument celny.

Przedwczesna faktura zaliczkowa

Czasem potrafi zdarzyć się sytuacja, gdy gdy sprzedawca wystawi fakturę zaliczkową przed otrzymaniem przedpłaty. Sąd w swoim rozstrzygnięciu uznał, że jeśli potaedtk naliczony wynika jedynie z faktury, a nie ma potwierdzenia w rzeczywistym wydarzeniu, które jest dla sprzedawcy podstawą opodatkowania, to faktura nie może dawać prawa do odliczenia tego podatku. Faktura dla sprzedawcy jest maksymalnie wypełnieniem formalnego warunku do skorzystania z prawa do odliczenia.

Czytaj  Magazynu call-of stock - na czym polega ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak prawidłowo wypełnić komunikat przelewu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *