Dywidenda rzeczowa – co oznacza w praktyce ? – Jak wszyscy wiemy jednym z podstawowych praw udziałowców spółek jest otrzymywanie dywidendy. Jest to swego wynagrodzenie za ulokowany w spółce kapitał. Przyzwyczailiśmy się do tego, że dywidenda ma charakter pieniężny. Dywidenda może mieć również charakter rzeczowy – i o tym właśnie napiszemy w tym artykule.
Dywidendą rzeczową mogą być:
- nieruchomości
- maszyny
- akcje spółek znajdujących się w portfelu spółki wypłacającej dywidendę.
- samochód
Pamiętaj, że w przepisach kodeksu spółek handlowych nie ma uregulowań dotyczących dywidendy rzeczowej. Dlatego taką formę wynagrodzenia dla udziałowców musi dopuszczać statut spółki.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy ?
Pamiętaj, że jako przychód traktujemy tylko kwoty, które faktycznie otrzymałeś. Co więcej obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie otrzymania dywidendy. Jeśli zatem udziałowcy postanowili zatrzymać zysk w spółce – nie płacisz podatku W przypadku także, gdy zysk wypracowany za dany rok podatkowy zatrzymano w spółce, przeznaczając go na kapitał rezerwowy, również nie nastąpi opodatkowanie.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Co w tej sytuacji z podatkiem ?
- spółka jako płatnik winna pobrać zryczałtowany podatek od dywidendy przypadającej na rzecz osoby fizycznej stosując stawkę 19% rzecz jasna chodzi o płatników CIT
- spółka winna zapłacić podatek liczony wg takich zasad jakby pomiędzy spółką a wspólnikiem dochodziło do realizacji umowy sprzedaży
Z pomocą jednak przychodzi sąd administracyjny, który w wyroku stanął po stronie podatnika.
W przypadku tego typu rozliczeń brak jest elementu ekwiwalentności i że dokonując takiej operacji po stronie spółki nie powstaje przychód, a wprost przeciwnie – spółka wyzbywa się określonego składnika majątkowego.
W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu – Jak wygląda i co obejmuje kontrola celno-skarbowa?
Dywidenda rzeczowa – co oznacza w praktyce ?
Sprzedaż Dywidendy rzeczowej
Jak rozliczyć sprzedaż dywidendy rzeczowej ? Załóżmy, że otrzymałeś dywidendę w postaci nieruchomości. Dla przykładu dodajmy, że nieruchomość warta jest 1.000.000 złotych. Załóżmy, że sprzedałeś nieruchomość za kwotę 1.200.000 złotych. W takim wypadku wartość dywidendy będzie kosztem uzyskania przychodu, a dochodem podlegającym opodatkowaniu będzie kwota 200.000 złotych.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork