Zapisy prawa umożliwiają fiskusowi przeprowadzenie kontroli w przedsiębiorstwie bez konieczności uprzedzenia o tym. Jak łatwo się domyśleć jest to niekomfortowa sytuacja dla przedsiębiorcy. Nie zapowiedziana wcześniej inspekcja pokazuje w pewien sposób brak zaufania do przedsiębiorcy, choć za jej powołanie może odpowiadać nieświadomie i niechcący on sam. Kiedy kontrola podatkowa może odbyć się bez zapowiedzi? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Kontrola podatkowa
Z zasady kontrola podatkowa jest zapowiedziana co najmniej 7 dni przed jej przeprowadzeniem. Regulują to przepisy Ordynacji podatkowej. Wskazano w niej, że kontrolę można przeprowadzić najszybciej po upływie 7 dni od doręczenia zawiadomienia i nie później niż przed upływem 30 dni. Fiskus powołując się na wskazane wyjątki ma prawo na przeprowadzenie kontroli bez konieczności informowania o tym przedsiębiorcę.
Kiedy kontrola podatkowa może odbyć się bez zapowiedzi?
W ustawie Prawo przedsiębiorców wymienia się powody, które umożliwiają nie informowanie o zamiarze wykonania kontroli. Należy do nich:
- brak adresu siedziby firmy lub zamieszkania przedsiębiorcy,
- utrudnione lub uniemożliwione doręczenie powiadomień na podane adresy,
- przeciwdziałanie wykroczeniom oraz popełnieniu przestępstwa,
- sprawdzenie zasadności zwrotu VAT,
- zbadanie czy nie występuje ukrycie części przychodów,
- zasadna obawa o zagrożenie życia lub zdrowia,
- kontrola na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej lub ratyfikowanej umowy międzynarodowej.
Kontrola podatkowa a niezapłacony mandat
Oprócz tego brak uprzedzenia o kontroli może wynikać z stosunkowo błahych rzeczy, które mogą wynikać z powodu roztargnienia lub zapomnienia. Oznacza to, że niezapłacenie mandatu w wysokości nawet 50 zł lub brak uregulowania opłaty za strefę parkowania powoduje postępowanie egzekucyjne w administracji. Tym samym fiskus ma prawo do skontrolowania działalności pod każdym obszarem bez konieczności wcześniejszego poinformowania o tym. Jeśli wystąpi taka sytuacja i zostanie wszczęta kontrola bez wcześniejszego zawiadomienia o tym, dobrze jest sprawdzić czy fiskus miał prawo, by tak zrobić.
Jeśli już wiesz, że niezapłacony mandat ma prawo spowodować nieuprzedzona kontrolę Twojego przedsiębiorstwa, pamiętaj o tym, by opłacić w terminie wszystkie tego typu sytuacje. Dbaj o to, by nie przekraczać terminów i tym samym nie dasz powodu do zrealizowania inspekcji Twojej firmy.
Przeczytaj o: Jak wygląda i co obejmuje kontrola celno-skarbowa?
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork