Każde prowadzone przedsiębiorstwo może być skontrolowane przez uprawniony do tego organ. Zarówno ustawa Prawo przedsiębiorców, ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej oraz Ordynacja podatkowa regulują w jaki sposób organy mogą przeprowadzić kontrolę u przedsiębiorcy. Kto może to zrobić? Na czym polega kontrola? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Kontrola urzędu skarbowego
Kontrola jaką przeprowadza urząd skarbowy jest kontrolą podatkową. Polega ona na sprawdzeniu czy przedsiębiorca wywiązuje się z obowiązków podatkowych zarówno VAT jak i PIT. A zatem bada się czy firma wystawia odpowiednie faktury, opłaca odpowiednie podatki, prawidłowo prowadzi dokumentację księgowo-podatkową.
Przeczytaj o: Kontrola podatkowa – podstawy, które musisz wiedzieć
Kontrola ZUS
Inspektorzy z ZUS przeprowadzający kontrolę w działalności gospodarczej, sprawdzają przedsiębiorcę pod kątem spełnienia obowiązków względem ZUS-u. Tym samym ustalają m. in. czy wszystkie osoby zostały zgłoszone do ubezpieczenia, czy zrobiono to w odpowiednim terminie. Innym elementem sprawdzanym jest wysokość zarówno wpłacanych jak i wypłacanych składek.
Przeczytaj o: Kontrola ZUS w Twojej firmie
Kontrola KRUS
Kontrolę KRUS przeprowadza się u przedsiębiorców prowadzących rolniczą działalność. Inspektorzy kontroli sprawdzają czy osoba ubezpieczona poprzez KRUS ma prawo do tego oraz czy rzeczywiście prowadzi działalność rolniczą.
Kontrola celno-skarbowa
Zadaniem tej kontroli jest sprawdzenie czy przedsiębiorca nie popełnia przestępstw ekonomicznych. A zatem czy nie prowadzi szarej strefy lub nie dokonuje dużych wyłudzeń podatku lub podatku akcyzowego.
Przeczytaj o: Jak wygląda i co obejmuje kontrola celno-skarbowa?
Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy
Ten organ kontroluje czy w zakładzie pracy przestrzega się zasad BHP, prawa pracy. Oprócz tego monitoruje się to, czy pracownicy są legalnie zatrudnieni oraz otrzymują wynagrodzenie.
Przeczytaj o: Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy
Kontrola Sanepid
Sanepid przeprowadza kontrole w firmach zajmujących się działalnością związanym z żywieniem, życiem oraz zdrowiem.
Kontrola organu koncesyjnego
Tego rodzaju kontrole odbywają się w działalnościach gospodarczych, które otrzymały koncesję. Takie kontrole przeprowadza się sprawdzając czy przestrzegane są w przedsiębiorstwie warunki wykonywania działalności oraz czy wykonuje się działalność na którą otrzymano koncesję.
Jakie inne organy mogą przeprowadzić kontrolę u przedsiębiorcy?
Oprócz wymienionych w artykule organów, kontrolę może przeprowadzić:
- Główny Inspektorat Weterynarii,
- Inspekcja Handlowa,
- Straż Graniczna,
- Inspekcja Ochrony Środowiska,
- Państwowa Straż Pożarna,
- PFRON.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork