Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Osoba, która chce prowadzić działalność gospodarczą w najprostszy sposób może to zrobić poprzez zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej. W tym celu wypełnia się wniosek CEIDG-1. Co zrobić w sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie chciał zmienić lub rozszerzyć profil swojej działalności? Czy można mieć dwie działalności gospodarcze? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze jak założyć działalność

Osoba fizyczna a więcej niż jedna działalność gospodarcza – Czy to możliwe?

Rejestrując firmę w wypełnionym formularzu należy podać kody PKD (maksymalnie 10, z czego jeden musi być głównym, czyli wskazującym o naważniejszym profilu działalności przedsiębiorstwa). Informują one czym dane przedsiębiorstwo będzie się zajmować. Jeśli z ubiegiem czasu przedsiębiorca chce zająć się odmienną profesją lub ją rozszerzyć, aktualizuje wpis CEIDG-1 i tym samym dodaje dodatkowe kody PKD co jest wyjściem z sytuacji. Przedsiębiorca ma na to czas 7 dni od momentu zmiany przedmiotu prowadzonej działalności. A nadany na początku prowadzenia firmy numer NIP, nie ulega zmianie. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest przypisana do konkretnej osoby. Zapisy prawa pozwalają na funkcjonowanie przedsiębiorcy pod różnymi nazwami firm, ale nie umożliwiają posiadania dwóch zarejestrowanych działalności gospodarczych oraz dwóch numerów NIP na jedną i tę samą osobę.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Holakracja — czym jest i jak działa?
Czy można mieć dwie działalności gospodarcze jak założyć działalność

Osoba fizyczna a więcej niż jedna działalność – Tak, to możliwe!

Istnieje rozwiązanie umożliwiające posiadanie dwóch przedsiębiorstw założonych na jedną osobą. Tym rozwiązaniem jest założenie spółki, w momencie gdy posiada się zarejestrowaną działalność gospodarczą lub chce się założyć kolejną spółkę. Zgodnie z prawem każda osoba może założyć wiele różnych spółek. Jednakże każda musi być prowadzona w oddzielny sposób. Nie może wystąpić sytuacja, że daną usługę realizuje jedna ze spółek, a fakturę za wykonaną usługę wystawia inna. W sytuacji posiadania jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki cywilnej, osobowej lub kapitałowej zmienia się sposób obliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Dochody z działalności oraz spółki wymagają, aby przedsiębiorca zapłacił jedną zaliczkę na podatek dochodowy wyliczoną z obu działalności. Ważne jest, aby wybrany sposób rozliczania podatku dochodowego w każdym z przedsiębiorstw był taki sam, czyli w działalności i spółce poprzez np. podatek liniowy.

Czytaj  Przekroczony limit i zmiana statusu podatnika z nievatowca na vatowca

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Tak, jest to możliwe! Jednakże nie dopuszczona jest sytuacja posiadania zarejestrowanych dwóch działalności gospodarczych. Działalność gospodarcza może być tylko jedna o ewentualnie różnych profilach działalności nawet mocno od siebie odbiegających. Wyjściem z sytuacji jest zarejestrowanie działalności gospodarczej oraz spółki.

Przeczytaj o: Kontrola podatkowa – podstawy, które musisz wiedzieć

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Holakracja — czym jest i jak działa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *