Kobieta zatrudniona na umowę o pracę, będąca obecnie w ciąży lub będzie w niej w późniejszym czasie nie musi się obawiać o to, że nie dostanie zasiłku macierzyńskiego. A jak wygląda ta sprawa, jeśli kobieta prowadzi sama działalność gospodarczą? Czy ona także otrzyma taki zasiłek? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Zasiłek macierzyński a własna działalność gospodarcza.
Zasiłek macierzyński – Kiedy kobieta ma do niego prawo?
Najważniejsze jest to, że zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie, która prowadzi działalność gospodarczą i tym samym podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Trzeba tu zaznaczyć, że ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkowe. Można podlegać jemu dobrowolnie. Aby nie uniknąć sytuacji, gdy nie otrzyma się zasiłku macierzyńskiego, to należy opłacać składkę chorobową.
Zasiłek chorobowy a własna działalność gospodarcza
Aby otrzymać taki zasiłek trzeba być (jak już wspomniałam wyżej) zgłoszonym do ubezpieczenie chorobowego. Oprócz tego trzeba terminowo płacić te składki. Ponieważ opóźnienie w opłaceniu najprawdopodobniej będzie skutkować utratą prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Płatność składek ma trwać bez przerwy przez okres 90 dni. Będąc w ciąży maksymalny czas przebywania na zasiłku chorobowym wynosi 270 dni. Kwota zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru.
Zasiłek macierzyński a własna działalność gospodarcza
Zasiłek macierzyński może przysługiwać kobiecie, jeśli posiada własne przedsiębiorstwo. Może się to odbyć w ramach ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego doszło do sytuacji, gdy m. in. urodziła dziecko lub przyjęła dziecko do 7. roku życia, lub nawet do 10. roku jego życia.
Jak długo będzie trwał zasiłek macierzyński po porodzie?
Obowiązek wypłacania takiego zasiłku trwa 14 tygodni od dnia porodu. Następnie po upływie tego okresu, matka dziecka może zrezygnować całkowicie z pobierania zasiłku i tym samym wrócić do pracy. Inną opcja jest przeniesienie prawa do zasiłku na ojca dziecka. Jednakże w takim wypadku ojciec także musi być ubezpieczony chorobowo.
Przeczytaj o: Kiedy można stosować nienormowany czas pracy?
Jak chronić się przed wyłudzeniem danych?
Dane wrażliwe – czym różnią się od danych osobowych?
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork