Wydajność pracy podczas home office?

Jeśli czytasz nasze wpisy regularnie, wiesz, że wpisy w tym bloku poświęcone są pracy zdalnej. Dziś wyjaśnimy kwestię podatków i odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Podatki i ZUS w pracy zdalnej – w praktyce. Nie ma jeszcze stosownych przepisów regulujących te kwestie. Pomocna jest więc linia orzecznicza

W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu o pracy zdalnej – to jest “ Praca zdalna – co na to przepisy”

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Analiza Finansowa - Kopex S.A. - wstępna analiza rachunku zysków i strat

Podatki i ZUS w pracy zdalnej – Jak dotąd praktyka orzecznicza pokazała, że organy podatkowe były bardzo przychylne przedsiębiorcom, którzy korzystali z modelu pracy zdalnej. Było tak przynajmniej w okresie trwania pandemii. Interpretacje indywidualne potwierdzały – Różnego rodzaju świadczenia, które płatnik jest w stanie powiązać z pracą w systemie home office, były zwolnione z opodatkowania.

Możemy zadać sobie pytanie czy organy podatkowe dalej utrzymają tak liberalne podejście. Musimy wziąć pod uwagę, że wraz z rozwojem modelu hybrydowego pracodawcy będą przyznawali coraz większe kwoty ryczałtowe dla pracowników.

Warto zwrócić uwagę, że zdaniem sądów pracownik musi informować swojego pracodawce o tym skąd wykonuje swoją pracę. Jeśli tego nie robi pracodawca ma prawo wyciągnąć konsekwencje.

Podatki i ZUS w pracy zdalnej – Jak wyliczyć ekwiwalent?

Niestety nie ma jednej metody, którą akceptują organy podatkowe. Ale musi ona opierać się ona o jasne zasady.

Jak opodatkować pracownika pracującego zdalnie za granicą ?

W takim przypadku stosujemy przepisy polskiego prawa oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pamiętaj, że jeśli pracownik przebywa za granicą, może dla Twojej firmy powstać zakład podatkowy. Organy podatkowe mogą uznać, że nasza firma,ma stały oddział w innym kraju. Jeśli tak się stanie będziesz musiał swoją firmę zarejestrować za granicą oraz właściwie wyliczyć podatek konieczny do zapłaty. Zakład podatkowy nie powstanie.- Jeśli praca z innego kraju, będzie motywowana pandemią.

Czytaj  Co to jest PKD?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kredyt gotówkowych a hipoteczny – zestawienie

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Klasyfikacja środków trwałych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *