Macierz BCG - jak pomaga?

Macierz BCG – jak pomaga?

Macierz BCG – jak pomaga? Macierz BCG to jedna z metod portfelowych. Pozwala ona ocenić otoczenie konkurencyjne firmy, oraz otoczenie dalsze organizacji

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Marketing MIX - czyli magia sprzedaży.

Macierz BCG – Jakich informacji potrzebujemy ?

Aby zbudować macierz Boston Consulting Group, w skrócie BCG, Potrzebujemy kilku istotnych informacji. Choćby udziału poszczególnych produktów firmy w przychodach ze sprzedaży i dynamice sprzedaży. – Czyli odpowiedzi na pytania, czy sprzedaż rośnie czy maleje ? i o ile Potrzebujemy informacji o przepływach finansowych generowanych, przez każdy z produktów. Warto wiedzieć też jakie jest tempo wzrostu rynku w rozumieniu ogólnym. Musimy znać także udział w rynku naszego największego konkurenta.

Konstrukcja macierzy BCG

Trzeba przede wszystkim zbudować wykres macierzy BCG. Zanim to zrobimy, należy ustalić linia granicznego wzrostu rynku. Przyjęto, że graniczny wzrost rynku to 10% rocznych przychodów ze sprzedaży Macierz wygląda tak jak na rysunku poniżej.

Opracowanie własne

Omówmy wykres. W lewej górnej ćwiartce wykresu mamy gwiazdy, w lewej górnej ćwiartce wykresu natomiast mamy dojne krowy. Prawy górny róg wykresu to miejsce dla znaków zapytania, innymi słowy dylematów. Prawy dolny róg wykresu zajmują natomiast psy.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Konwersja w sklepie internetowym

Macierz BCG – jak pomaga? – Gwiazdy, psy, znaki zapytania i dojne krowy.

Gwiazdy to taki nasz produkt będący przebojem, musimy do nich dokładać. Nie uzyskujemy z nich nadwyżki, mimo to są to produkty mające potencjał, z którymi wiążemy nadzieje na rozwój. Produkty te znajdują się na rynku o wysokim tempie wzrostu i możemy liczyć na to, że w przyszłości sporo na nich zarobimy. Warunkiem jest jednak dalsze inwestowanie w te produkty. Dalej mamy dojne krowy – Produkty o stabilnej pozycji na rynku, z których firma czerpie największe zyski. – mają wysoki udział w rynku. Nadwyżka z tych produktów pozwala finansować inne działania firmy. Dylematy czy też znaki zapytania są to produkty przynoszące straty. Co ważne trudno jest określić jak będzie ich udział w rynku w przyszłości. Znaki zapytania cechuje duża dynamika sprzedaży. Mogą w przyszłości stać się gwiazdami. Psy inaczej nazywane kulami u nogi to produkty o niskim udziale w rynku znajdujące się na rynku o niskim tempie wzrostu. Te produkty są nierentowne. W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania naszego artykułu “Marketing MIX czyli magia sprzedaży”

Czytaj  Jak sobie radzić z roszczeniowymi klientami?

Macierz BCG – jak pomaga? – Podsumowanie

Macierz Boston Consulting Group pomoże Ci umiejscowić Twoje produkty, lub jednostki biznesowe w portfelu. Pomoże Ci dobrać odpowiednie działania. Dzięki niej zadasz sobie pytanie czy dalej inwestować w znaki zapytania? Co zrobić z psami? Co zrobić by gwiazdy stały się dojnymi krowami. Możesz za pomocą macierzy BCG zadać sobie pytanie, jaki portfel produktów mnie interesuje? Zrównoważony czy rozwojowy?

Zrównoważony to taki, gdzie nadwyżka z dojnych krów inwestowana jest w pozostałe produkty. Portfel rozwojowy to taki, w którym ciągle inwestujesz w znaki zapytania. Pamiętaj jednak, że tylko niektóre ze znaków zapytania staną się gwiazdami

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak negocjować z klientem ? - Poznaj różne techniki

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak sobie radzić z roszczeniowymi klientami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *