Jednym słowem cło to rodzaj opłaty, która nałożona jest na towary sprowadzone z zagranicy, ale także z niego wywożone. Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej uległa zmiana w naliczaniu i opłacaniu takich opłat. Rynek UE oraz tym samym strefa Schengen traktuje się jako wspólny rynek. A zatem bez braku ceł oraz wynikających z tego różnych formalności. Jednakże swobodny przepływ towarów nie dotyczy państw, które znajdują się poza nią, czyli np. Chin lub USA. Czym jest cło i kiedy należy za nie zapłacić? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Co to jest i na czym polega mechanizm podzielonej płatności?
Cło — czym jest i kiedy należy za nie zapłacić?
Cło jest kosztem, który nakłada się na towary wywożone lub przywożone. Robi to państwo, już w momencie przekroczenia granicy celnej. Dodatkowo cło może być także nałożone także na tranzyt, czyli przewóz towaru przez terytorium państwa.
Ile wynosi cło?
Stawka cła nie jest stała w rozumieniu o rodzaj sprowadzonego towaru oraz kraju pochodzenia. Jak już napisałam, odkąd Polska należy do Unii Europejskiej nie trzeba opłacać cła, jeśli dotyczy to towarów z innego kraju należącego do wspólnoty. Jest to wielką zaletą, szczególnie dla sklepów transportowych oraz sklepów internetowych. Niektóre z grup towarów sprowadzanych zjadających się poza UE objęte są zerową stawką celną. Jednakże towary takie jak perfumy, samochody i części do nich, alkohol oraz wyroby tytoniowe wymagają opłacenia cła. 1 lipca 2021 roku weszła zmiana, która obejmuje wszystkie przesyłki spoza UE o wartości przekraczającej 150 euro. W takiej sytuacji należy opłacić cło. A zatem do kwoty zakupu trzeba doliczyć cło importowe, które jest naliczone przez Urząd Celno-Skarbowy, a także dodatkową opłatę manipulacyjną pobierana przez operatora pocztowego.
Gdzie sprawdzić stawkę cła?
Aby sprawdzić ile wynosi wysokość cła na określony towar sprowadzony z konkretnego kraju można zrobić to elektronicznie. Należy wejść na stronę Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej (ISZTAR4). Znajdują się tam m. in stawki cła.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork