Ulga na prototyp jest skierowana do przedsiębiorstw zajmujących się innowacyjnymi, nowymi na rynku produktami, które wyróżniają się wydajnością technologiczną i użytecznością. Dzięki skorzystaniu z ulgi na podatek można taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć go do masowej produkcji. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Polski Ład — ulga na prototyp.
Przeczytaj o: Polski Ład — ulgi podatkowe
Polski Ład — ulga na prototyp – Na czym polega ulga na prototyp?
Ulga na prototyp dotyczy wydatków przeznaczonych na:
- próbną produkcję nowego produktu (w tym zakup maszyn niezbędnych do produkcji, koszty ulepszenia produktu)
- wprowadzenie produktu na rynek.
Ustawa o rachunkowości definiuje czym jest próbna produkcja nowego produktu. A zatem jest to etap procesu technologicznego, który nie wymaga dalszej pracy nad rozwojem, a jego celem jest wykonanie testów oraz prób przed rozpoczęciem masowej produkcji tego produktu. Dodatkowo musi on powstać w wyniku prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. A sama ulga dotyczy okresu od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z przygotowaniem, a kończącego się w chwili jego produkcji. Z kolei za wprowadzenie na rynek nowego produktu uznaje się czynności, które doprowadzają do opracowania odpowiedniej dokumentacji pozwalającej na uzyskanie certyfikatów oraz wszelkich zezwoleń uprawniających do sprzedaży tego produktu.
Ulga na prototyp jako odliczenie od podstawy opodatkowania
Ulga pozwala odliczyć określone wydatki od podstawy odliczenia podatku. Dokonuje się jej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty. Obejmuje 30% poniesionych wydatków na produkcję egzemplarza testowego oraz wprowadzenie go na rynek. Jednakże kwota odliczenia nie może przekroczyć 10% dochodu w roku podatkowym, jakie osiąga się podczas prowadzenia działalności. Należy pamiętać, że pomimo tej ulgi, przedsiębiorca zachowa możliwość ujęcia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania dochodów.
W sytuacji, gdy przedsiębiorca w danym roku poniósł stratę bądź jego dochód jest niższy od kwoty przysługujących mu odliczeń, to może dokonać odliczenia w zeznaniach podatkowym za sześć kolejno następujących po sobie lat. Oznacza to, że niewykorzystana ulga przechodzi na następne lata.
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork